Sernik Oreo na zimno: najlepszy przepis!

Sernik Oreo to jedno z najpopularniejszych ciast z białym serem. Nic w tym dziwnego, bowiem deser ten po prostu rozpływa się w ustach. W sieci jest wiele różnych przepisów. Przetestowałem kilka z nich i muszę przyznać, że najbardziej lubię sernik oreo na zimno, czyli bez pieczenia. Przygotowanie całego ciasta zajmuje około pół godziny, a efekt końcowy jest naprawdę rewelacyjny. Sami się przekonacie.

sernik oreo
batony proteinowe

Chciałem nieco „odchudzić” moje ciasto oreo, dlatego w przepisie tym nie ma cukru białego. Użyłem ksylitol. Po drugie, krem oreo przygotowałem, wykorzystując batony proteinowe NuviaGo. Mam ich spory zapas, dzięki czemu wykorzystuję je nie tylko do ciasteczkowych deserów, ale także jako niskokaloryczną przekąskę (tylko 173 kcal!), kiedy nie mam czasu na śniadanie, przed treningiem, po treningu, czy w podróży. Batony proteinowe można zamówić 10% taniej na stronie producenta. Polecam tym, którzy dbają o linię! 🙂

Sernik oreo – składniki:

  • twaróg sernikowy w wiaderku (1 kg)
  • 400 ml śmietany kremówki (30% lub 36%)
  • żelatyna (można zastąpić agar-agarem)
  • 2 opakowania ciastek Oreo lub Neo (2 x 180 g)
  • 2 batony proteinowe NuviaGo
  • pół szklanki ksylitolu (można zastąpić cukrem)
  • łyżka soku z cytryny
  • 30 g masła
  • opcjonalnie do udekorowania: dowolne owoce, które przełamują słodycz. Polecam granaty – pasują idealnie! 🙂

Jak zrobić sernik oreo?

Spód:

Przygotowujemy ciasto oreo bez pieczenia, a zatem nie musimy nastawiać piekarnika. 🙂 Opakowanie całych ciastek (180 g) wrzucamy do naczynia, w którym blendujemy je na jednolitą masę. Naczynie powinno być wysokie, ponieważ podczas blendowania ciastka mogą odpryskiwać i narobić w kuchni niemałego bałaganu!

Do rondelka wrzucamy 30 g masła i podgrzewamy do momentu jego rozpuszczenia. Kiedy masło się rozpuści, dodajemy go do zmielonych wcześniej ciasteczek. Masę dokładnie mieszamy, aby wszystkie składniki się połączyły.

Na podstawę okrągłej tortownicy o średnicy 24 cm wykładamy masę ciasteczkową i dokładnie ją ugniatamy, by w każdym miejscu równomiernie przylegała do dna tortownicy. Spód wstawiamy do lodówki. Po kilkunastu minutach stwardnieje.

Krem oreo:

Przygotowałem sernik oreo z sera z wiaderka i was też do tego zachęcam. W sklepie znajdziecie kilogramowe opakowania.

Do 1 kg białego sera dodajemy pół szklanki ksylitolu oraz łyżkę soku z cytryny i dokładnie mieszamy mikserem. Można użyć także cukru, jeśli ktoś nie posiada ksylitolu.

Do rondelka wsypujemy 7 płaskich łyżeczek żelatyny i zalewamy to 7 łyżkami zimnej wody. Pozostawiamy do momentu, aż żelatyna napęcznieje. Uwaga! Zamiast żelatyny można wykorzystać roślinny zagęstnik, jak jest agar-agar. Kiedy żelatyna zwiększy swą objętość, podgrzewamy ją do momentu aż całkowicie się rozpuści, a wszystkie grudki znikną.

Następnie do gotującej się żelatyny dodajemy 3 łyżki ukręconego wcześniej twarogu sernikowego i energicznie mieszamy aby dokładnie połączył się z żelatyną. Można to zrobić trzepaczką lub za pomocą jednego mieszadła od miksera.

Żelatynę z rozmieszanym twarogiem dodajemy do całej masy twarogowej i ponownie, dokładnie miksujemy.

Do drugiej miski wlewamy 400 ml schłodzonej śmietany kremówki. Miksujemy do ubicia gęstej i sztywnej piany. Po ubiciu, pianę dodajemy do masy serowej i delikatnie mieszamy za pomocą łyżki. Polecam zostawić około 2-3 łyżki ubitej śmietany do posmarowania góry sernika, kiedy już stężeje.

Do masy serowej dodajemy pokrojone w kostkę, dwa batony proteinowe NuviaGo. Można dodać także pokrojone w ćwiartki ciastka Oreo lub Neo

Wyjmujemy z lodówki nasz spód i dokładnie rozprowadzamy na nim masę. Górę ciasta wygładzamy łyżką lub szpatułką. Ciasto ponownie schładzamy.

Kiedy sernik z oreo stężeje, możemy posmarować go resztą ubitej śmietany, przyozdobić ciastkami oraz dowolnym owocami. Ja swój sernik z ciastkami oreo pokryłem bitą śmietaną, położyłem połówki ciastek oraz plasterki batonów proteinowych. Dodatkowo pokryłem ciasto pestkami granatu, które dodają kwaskowatości i doskonale przełamują słodycz deseru.

Ciasto schładzamy i voila! Można jeść. Pozostawiłem ciasto w lodówce na całą noc, dzięki czemu zarówno spód, jak i dodatki nieco zmiękły. Jeżeli zrobicie ten przepis krok po kroku, masa będzie idealna i sprężysta. Sernik oreo ma rozpływać się w ustach, a nie w tortownicy czy na talerzu. 🙂

A może mini serniczki oreo?

Przepis ten można wykorzystać także do przygotowania mini serniczków oreo. Spód foremek do babeczek należy wyłożyć masą, a następnie schłodzić w lodówce. Gdy masa stwardnieje, można położyć na nią krem. Następnie całość ponownie schłodzić i pokryć ubitą śmietaną, kawałkami ciastek lub batonów oraz owocami.

Wskazówki:

Przygotowałem sernik oreo z sera z wiaderka. Możecie wykorzystać do przygotowania ciasta także zwykły twaróg w kostkach. Trzeba jednak pamiętać o jego zmieleniu, co najmniej dwa razy.

Do udekorowania ciasta polecam owoce, które nie są nadmiernie słodkie np. pestki granatu, maliny, borówki. Dzięki temu przełamiemy słodycz ciasta oraz nadamy mu ciekawy wygląd.

Dążę do tego, by mój sernik oreo maksymalnie „odchudzić”. Pracuję nad jego różnymi wersjami. O postępach będę informować za jakiś czas. 🙂 Mam nadzieję, że wypróbujecie mój przepis na ciasto oreo. Przepis ten powstał trochę „na oko”, ale uważam, że nie jest to deser przesadnie słodki, po którym czujemy jedynie mdłość.

Przy okazji, zapraszam was do wypróbowania innych moich przepisów na słodko. Przede wszystkim polecam brownie z fasoli i rafello z kaszy jaglanej.

Czekam na wasze opinie oraz komentarze. Podzielcie się pomysłami, w jaki sposób można urozmaicić lub zmodyfikować przepis na sernik oreo. 🙂

I na koniec ciekawostka…

Czy wiecie, że ciastka Oreo pojawiły się w 1980 r. w kultowym filmie „The Shining / Lśnienie”? Opakowanie można zobaczyć w scenie, w której Jack zostaje zamknięty w kuchennej spiżarni.

ciastka oreo w filmie "Lśnienie"
żródło: https://www.youtube.com/watch?v=BNaddvSPWj0


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *