Brownie z kaszy jaglanej to ciasto, z którym poradzą sobie nawet osoby bardzo zrażone do pieczenia ciast. Zapewniam, że tutaj wszystko się uda, nie wyjdzie zakalec i nic nie opadnie. Bo nie ma co opaść. 😉 Ciasto jest bardzo wilgotne, mocno czekoladowe i ma jedną bardzo dużą wadę – znika z blachy w oka mgnieniu! Polecam jednak wypróbować, bo przygotowanie brownie z kaszy jaglanej nie wymaga dużych nakładów czasu i pracy, a efekt końcowy jest fantastyczny.

brownie z kaszy jaglanej

Składniki na brownie z kaszy jaglanej:

  • 1/2 szklanki suchej, niegotowanej kaszy jaglanej
  • 3 łyżki oleju kokosowego rafinowanego
  • 3 jajka
  • 1/2 szklanki kakao
  • 1/2 szklanki miodu lub cukru lub ksylitolu
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/4 szklanki jogurtu naturalnego lub mleka
  • do dekoracji i smaku: orzechy i płatki migdałowe (opcjonalnie)

Przygotowanie:

  1. Kaszę jaglaną wsypujemy na sitko i przelewamy wodą – na zmianę zimą i wrzącą i jeszcze raz zimną i wrzącą. Uwaga, aby się nie poparzyć!
  2. Kaszę przesypujemy do garnka i wlewamy 1,5 szklanki zimnej wody. Przykrywamy pokrywką, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na małym ogniu do momentu aż kasza całkowicie wchłonie wodę. Po ugotowaniu kaszę pozostawiamy do całkowitego przestudzenia.
  3. Do ostudzonej kaszy dodajemy 3 jajka, kakao, proszek do pieczenia oraz miód, cukier lub ksylitol. Następnie dodajemy jogurt naturalny i całość miksujemy do uzyskania jednolitej masy.
  4. Blachę o wymiarach 20 cm x 30 cm wykładamy papierem do pieczenia i wylewamy masę na nasze jaglane brownie. Posypujemy orzechami i płatkami migdałowymi.
  5. Ciasto wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy przez około 45 minut.

Ciasto nadaje się do spożycia tuż po upieczeniu, ale należy kroić i jeść ostrożne, by się nie poparzyć.

Na koniec, brownie z kaszy jaglanej można polać polewą zrobioną np. z rozpuszczonej tabliczki czekolady. To jednak znacznie zwiększy kaloryczność ciasta – taka mała informacja dla osób dbających o linię. 😉

W przypadku, gdy zamiast cukru lub miodu dodajemy ksylitol, należy zmniejszyć jego ilość, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury ksylitol staje się znacznie słodszy. Nie testowałem jednak tego przepisu z użyciem ksylitolu.

A jeśli znudzi Ci się brownie z kaszy jaglanej, zachęcam do wypróbowania przepisu na brownie z fasoli oraz innych moich przepisów kulinarnych.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *