Ostropest plamisty – tabletki, olej czy mielony? Co wybrać?

ostropest plamisty

Nie każdy wie, że ostropest plamisty to alternatywna nazwa łopianu. Określa się go także jako łopuch, dziad, głowacz, topień i kostropień. Należy do rodziny astrowatych, jest rośliną dwuletnią, a rośnie wszędzie tam, gdzie panują warunki klimatyczne umiarkowane. W Polsce można go spotkać na terenach górzystych, jak i na nizinach.

Charakterystyka

Ci, którzy lubią zbierać i suszyć zioła oraz przygotowywać na ich bazie nalewki, płukanki czy syropy, powinni wiedzieć, że ostropest plamisty kwitnie w lipcu. Raczej trudno go pominąć, bo ma dość charakterystyczny wygląd. Czasami osiąga wysokość nawet do 2 metrów, co czyni z niego dość pokaźną roślinę. Jego łodygi są mięsiste, zakończone fioletowym kwiatostanem, który jest samosiewny i w przeciwieństwie do łodygi ma niewielkie rozmiary. Kwiaty łopianu są bardzo specyficzne, bo otoczone małymi haczykami, dzięki którym mogą przyczepiać się do ubrań czy włosów. Stąd też ostropest nazywany jest tradycyjnie rzepem.

ostropest

Zobacz także: Błonnik witalny na odchudzanie i detoks

Składniki ostropestu

Najczęściej do celów leczniczych wykorzystuje się korzeń rośliny, ale czasami też można spotkać preparaty przygotowane na bazie liści. Ostropest plamisty główne stosuje się do odtruwania organizmu, ale też wspierania układu pokarmowego. Znany jest przede wszystkim ze względu na zawartość w nim składnika jakim jest inulina, która ma do wykonania kilka zadań w organizmie. Przede wszystkim wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego, reguluje poziom cholesterolu i cukru oraz wpływa na wydzielane insuliny przez trzustkę. Ostropest plamisty zawiera także takie cenne składniki jak flawonoidy, które są antyoksydantami, fitosterole, garbniki czy sole mineralne i olejki eteryczne. Jak widać jest zestaw mocno bogaty. Nie brakuje w nim też takich witamin jak A,C i E.

Korzeń łopianu – jakie ma zastosowanie?

Przede wszystkim znany jest ze swoich właściwości wspierających układ pokarmowy, ponieważ zawierają się w nim substancje śluzowe, które natłuszczają oraz nawilżają żołądek. Reguluje też metabolizm. Oprócz tego działa antybakteryjnie, przeciwgrzybicznie i przeciwzapalnie. Zawierają się w nim silne substancje antybiotyczne. Nie każdy wie, że ostropest podawany jest czasem przy przeziębieniach, ponieważ wykazuje także właściwości napotne. Dla osób, które chcą oczyścić organizm z toksyn, ostropest również byłby odpowiedni ze względu na jego działanie moczopędne.

Oczywiście to nie wszystkie właściwości ostropestu. Można go także stosować zewnętrznie na wszelkiego rodzaju bóle reumatyczne. Dzięki niemu szybciej goją się rany, ponieważ ma właściwości przeciwzapalne. Leczy zmiany skórne, m.in. trądzik oraz jest remedium na łupież. Przygotowane na jego bazie płukanki wspomagają walkę z tą przykrą dolegliwością.

Ostropest plamisty – który wybrać?

Wiele osób wybiera olej z ostropestu plamistego, ponieważ jest zamknięty w poręcznej butelce i nie trzeba mielić ziarenek. Spożywa się go na zimno, najlepiej ok. pół godziny przed posiłkiem 2-3 razy dziennie. Można dodać go do posiłku, np. do jogurtu, sałatki czy pasty kanapkowej.

Ostropest zmielony to alternatywa dla oleju. Też ma swoich wielbicieli, którzy nie wyobrażają sobie spożywania ostropestu w innej formie. Można przygotować z ziarenek napar z jednej łyżeczki zmielonych nasion. Po zalaniu wrzątkiem (najlepiej zrobić to rano), należy podzielić napar na trzy części, aby nie wypijać go za jednym razem. Niektórzy dodają zmielone nasionka do ulubionych potraw, np. sałatek czy muszli, czyli podobnie jak w przypadku oleju. Oczywiście nie można przekraczać 2 łyżeczek dziennie.

Są też i tacy, którzy wolą zażywać tabletki, które mogą nosić ze sobą w torebce czy plecaku. To bardzo praktyczne rozwiązanie. Trzeba jednak uważać, bo w wielu przypadkach suplementy diety są uboższe w cenne składniki ostropestu. Zawiera się w nich wyizolowana sylimaryna, której daleko do tego, co znajduje się w pełnowartościowym ziarenku.

Oprócz ww. form podawania ostropestu trzeba też zaznaczyć, ze można dostać go w kroplach, granulacie, sokach nalewkach i w miodzie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co będzie najlepsze. W każdej postaci ostropest ma takie same właściwości, dlatego wybór odpowiedniej formy przyjmowania go jest zawsze uzależniony od preferencji konkretnej osoby.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *