Jeżeli lubicie pizzę, fritattę, farinatę, paellę, to ciasto z czerwonej soczewicy zaskoczy was swoim smakiem i z pewnością przypadnie do gustu. Jego przygotowanie jest naprawdę banalnie proste. Potrzebna jest jedynie cierpliwość, bowiem soczewicę należy moczyć przez kilka godzin (najlepiej przez całą noc). Efekt końcowy wart jest jednak oczekiwania. Ciasto z czerwonej soczewicy sprawdzi się na każdej imprezie. Może być także stosowane jako zamiennik chleba. Przejdźmy jednak do konkretów, czyli do samego przepisu.
Ciasto z czerwonej soczewicy – składniki:
- 1 szklanka czerwonej soczewicy
- 1/2 szklanki jogurtu (u mnie kozi, ale sprawdzi się każdy inny)
- 3 łyżki oliwy z oliwek lub innego tłuszczu, np. masło klarowane
- 2 jajka
- cebula
- pęczek szczypiorku
- garść świeżych liści bazylii
- 2 garści oliwek – najlepiej dwa rodzaje – zielone i czarne
- kostka sera feta lub hellim
- kilka suszonych pomidorów
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka soli
- pół łyżeczki ostrej papryki
- 3 łyżki ziaren czarnuszki
- pół łyżki ziaren sezamu
Jak zrobić wytrwane ciasto z soczewicy? Krok po kroku
- Soczewicę wsypać do miski, zalać wodą i zostawić na całą noc. Rano wylać wodę i soczewicę dokładnie wypłukać. Woda po płukaniu powinna być klarowna.
- Soczewicę przełożyć do miski lub wsypać do blendera kielichowego. Dodać jogurt, oliwę, jajka, proszek do pieczenia i dokładnie zblendować na gładką masę.
- Posiekać szczypiorek oraz bazylię. Cebulę pokroić w drobną kostkę. Suszone pomidory pokroić na mniejsze części i wszystko dodać do masy, a następnie wymieszać.
- Następnie do masy dodać oliwki, pokrojony w kostkę ser (pół kostki, pozostałe pół kostki rozłożymy na koniec na wierzchu), przyprawy (sól, paprykę ostrą) oraz czarnuszkę i sezam.
- Okrągłą blachę lub kwadratową wyłożyć papierem do pieczenia.
- Na przygotowaną balchę wyłożyć masę i powtykać ser pokrojony w kostkę (pozostałe pół kostki).
- Całość posypać czarnuszką oraz sezamem w ilości według uznania.
- Piec w piekarniku przez około 40-45 minut w temperaturze 180 stopni.
Można podawać z jogurtem np. ayran, ale samodzielnie ciasto smakuje równie pyszne. Za ten przepis chciałbym podziękować Agacie z Tur-tur Polka w Turcji. W wersji oryginalnej przepis jest nieco inny, ponieważ są nieco inne proporcje składników. Na swoje potrzeby przepis nieco zmodyfikowałem. 🙂
Dodaj komentarz