Pasta z jajek, kaszy jaglanej z dodatkiem szczypiorku

pasta z jajek i kaszy jaglanej

Pasta z jajek, kaszy jaglanej i szczypioru może stanowić dodatek do innych potraw, jak również samodzielną przekąskę. Jej piękny, jasnożółty kolor to zasługa nie tylko żółtek, ale również kurkumy. Dodatek w postaci szczypioru sprawia, że pasta nabiera charakteru. Jest mile widziana podczas świąt wielkanocnych, kiedy stoły uginają się pod ciężarem jedzenia. Może zamiast przygotowywać kolejne jajka w majonezie, lepiej po prostu wypełnić je pastą z kaszy jaglanej i jajek? Na to pytanie odpowiedzcie sobie sami. 🙂

pasta z jajek i kaszy jaglanej

Składniki na pastę z jajek i kaszy jaglanej:

  • 4 jajka
  • pół szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
  • jogurt naturalny lub grecki
  • pęczek szczypioru
  • kurkuma
  • pieprz
  • sól
  • opcjonalnie: świeże listki majeranku

Przygotowanie:

  1. Jajka gotujemy na twardo (około 10 minut) i pozostawiamy do całkowitego wystudzenia. Kiedy ostygną, obieramy je ze skorupek i kroimy na mniejsze kawałki.
  2. Do wysokiego naczynia wrzucamy pół szklanki ugotowanej wcześniej i całkowicie wystudzonej kaszy jaglanej oraz wcześniej pokrojone jajka. Dodajemy także łyżkę jogurtu naturalnego i łyżeczkę kurkumy oraz nieco soli i pieprzu. Całość dokładnie blendujemy.
  3. Sprawdzamy smak pasty. Jeżeli nie wystarczająco słona oraz ostra, jeszcze raz dodajemy sól i pieprz i całość ponownie blendujemy. Warto być ostrożnym, by nie wyostrzyć za bardzo smaku pasty, gdyż stanie się niejadalna.
  4. Szczypior opłukujemy pod bieżącą wodą i drobno siekamy. Na tym etapie pastę mieszamy już tylko łyżką.
  5. Opcjonalnie: do pasty można dodać trochę świeżego majeranku, co też zrobiłem. Nada on naszej paście jeszcze więcej ciekawego smaku.
  6. Pasta jest już gotowa i zdatna do jedzenia. 🙂

W jaki sposób wykorzystać pastę?

Idealnie nadaje się na kanapki, choć spożywanie węglowodanów z węglowodanami może być dla niektórych zaskakujące. 🙂

Pasta z jajek i kaszy jaglanej sprawdzi się również jako farsz do jajek. Zamiast wypełniać je majonezem, można wykorzystać do tego pastę, która w roli farszu odnajduje się wyśmienicie. Takie danie idealnie sprawdzi się w czasie świąt Wielkiej Nocy.

Pasty kanapkowe, guacamole oraz hummus często wykorzystuję jako dodatek do dań typu Buddha Bowl (miska mocy) oraz do posmarowania gotowanego mięsa.

Myślę, że bez problemu znajdziecie jeszcze kilka innych zastosowań pasty jajeczno-jaglanej. Dawajcie znać w komentarzach!


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *