Owsiane naleśniki to pyszne i zdrowe danie będące alternatywą dla tradycyjnych naleśników. Zapewniają większą porcję błonnika i składników odżywczych dzięki mące owsianej, która stanowi bazę ciasta.
Podawaj owsiane naleśniki z ulubionymi dodatkami, takimi jak świeże owoce, jogurt (naturalny, grecki, skyr), syrop klonowy, orzechy lub miód. Możesz również eksperymentować, dodając do ciasta kakao, cynamon, wanilię lub startą skórkę z cytryny.
Poniżej przedstawiam prosty przepis na naleśniki owsiane, bo tylko z 4 składników.
Naleśniki owsiane – składniki
- 1 szklanka płatków owsianych lub mąki owsianej (250 ml)
- 1 szklanka wody lub mleka (może być roślinne)
- szczypta soli
- masło klarowane lub olej – do smażenia
Naleśniki owsiane – przygotowanie krok po kroku
- Do blendera kielichowego wsyp płatki owsiane oraz wlej wodę lub mleko. Jeżeli robisz naleśniki z gotowej mąki owsianej, nie musisz blendować mąki. Wystarczy, że dokładnie ją wymieszasz z płynem.
- Do mieszanej masy wsyp szczyptę soli i ponownie dokładnie wymieszaj.
- Rozgrzej patelnię i wrzuć łyżeczkę masła.
- Wylej masę naleśnikową i smaż naleśniki na złocisty kolor.
Wskazówki:
Zazwyczaj nie zawijam moich naleśników. Po prostu kładę na nich owoce, obsypuję startą czekoladą i polewam syropem klonowym. W takiej formie są one najsmaczniejsze.
Jeżeli chcesz, możesz dodać do masy np. odżywkę białkową. Próbowałem tego wariantu i są wyśmienite.
Olej możesz dodać do masy naleśnikowej, dzięki temu nie ma potrzeby smarowania patelni przed smażeniem. Zazwyczaj rozpuszczam masło przed usmażeniem pierwszego naleśnika. Patelnia zostaje natłuszczona i kolejne smażę już bez tłuszczu.
Poniżej naleśniki w wersji z kakao. Robisz je tak samo, ale do ciasta dodajesz łyżeczkę kakao.
Dlaczego warto sięgnąć po naleśniki owsiane?
Naleśniki owsiane to bogactwo błonnika, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego i przyczynia się do utrzymania zdrowego poziomu cholesterolu we krwi.
Naleśniki owsiane stanowią źródło składników odżywczych, takich jak witaminy (np. witamina B, E) i minerały (np. żelazo, magnez, cynk). Owsiana mąka zawiera również beta-glukan, który wspiera zdrowie serca.
Naleśniki owsiane są niezwykle sycące! Dzięki zawartości błonnika i węglowodanów złożonych, naleśniki owsiane dostarczają energii na dłużej, co przyczynia się do uczucia sytości i utrzymania stabilnego poziomu cukru we krwi.
Naleśniki owsiane mogą być podawane na wiele sposobów. Można je przygotować zarówno w wersji słodkiej, z dodatkiem owoców i syropów, jak i w wersji wytrawnej – z warzywami.
Z kategorii deserów polecam także mój przepis na pudding chia (również z 4 składników).
Dodaj komentarz