Mleko kokosowe – właściwości i przepis na domowe mleczko

Mleko kokosowe to częsty gość w każdej polskiej kuchni. Jest smaczne i może być wykorzystywane na wiele sposobów. Powstaje ono z miąższu orzecha kokosowego i charakteryzuje się delikatnym smakiem oraz zapachem. Mleko kokosowe jest doskonałą alternatywą dla mleka krowiego – szczególnie dla osób borykających się z nietolerancją laktozy lub alergią na białko mleka krowiego. Jeżeli chcesz zapoznać się z właściwościami tego pysznego napoju, zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym także krok po kroku przedstawiamy, jak zrobić mleko kokosowe w domu według najprostszego przepisu.

Czym jest mleko kokosowe?

Nie ulega wątpliwości, że mleko kokosowe stało się niezwykle popularne. Dodajemy je do owsianki, naleśników czy smacznych i zdrowych słodyczy jak np. rafaello z kaszy jaglanej.

Mleko kokosowe powstaje z miąższu wydobytego z orzechów kokosowych. Wyróżnia się białym kolorem oraz kremową konsystencją. Powszechnie wykorzystywane jest jako składnik wielu kuchni np. tajska, hawajska czy karaibska.

Mleka kokosowego nie należy mylić z wodą kokosową, która obecna jest w niedojrzałych owocach kokosu i występuje naturalnie. Natomiast mleko kokosowe powstaje w wyniku połączenia w odpowiednich proporcjach miąższu kokosowego z wodą.

Skład mleka kokosowego – kalorie oraz wartości odżywcze

Mleko kokosowe składa się z krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Jest wysokokaloryczne i obfituje w wiele cennych dla zdrowia witamin i minerałów.

100 g mleka kokosowego dostarcza około 200 kcal z czego 21 g stanowi sam tłuszcz nasycony. 1 g stanowią jednonienasycone kwasy tłuszczowe, natomiast 0,3 g stanowią wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Melko kokosowe zawiera także:

  • białko
  • węglowodany
  • błonnik
  • witaminę C
  • kwas foliowy
  • żelazo
  • magnez
  • potas
  • mangan
  • selen
  • miedź
kokos

Mleko kokosowe a odchudzanie

Dotychczasowe badania pokazują, że krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe mogą mieć pozytywny wpływ na redukcję masy ciała oraz tempo przemiany materii. Kwasy te trafiają do wątroby, gdzie przekształcane są na energię.

Co więcej, krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe pozwalają zmniejszyć apetyt, co wynika z przeprowadzonych w tym zakresie badań. Dzięki tym właściwościom mleka kokosowego zjadamy mniejsze porcje posiłków, a co za tym idzie, dostarczamy organizmowi mniej kalorii. W konsekwencji łatwiej jest nam zrzucić nadliczbowe kilogramy. Dodatkowo krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe mogą prowadzić do zwiększenia wydatku energetycznego i przyspieszenia spalania tkanki tłuszczowej.

Mleko kokosowe a cholesterol

Jak wcześniej wspomnieliśmy, mleko kokosowe jest źródłem tłuszczów nasyconych, co może sugerować, że nie jest ono wskazane dla osób troszczących się o zdrowie serca. Jednak wiele wskazuje na to, że mleko może mieć korzystny wpływ na zdrowie u osób, które odnotowują prawidłowy poziom cholesterolu we krwi.

Na grupie 60 zdrowych ochotników w wieku od 18 do 57 lat przeprowadzono badanie. Przez 5 dni w tygodniu na przestrzeni 8 tygodni mieli oni za zadanie konsumować owsiankę przygotowaną na bazie mleka kokosowego. Z przeprowadzonego doświadczenia wynika, że kokosowa owsianka obniżyła poziom „złego” cholesterolu LDL bardziej niż owsianka przygotowana na mleku sojowym. Co więcej, kokosowa owsianka podwyższyła poziom „dobrego” cholesterolu HDL!

Jaki inne właściwości wykazuje mleko kokosowe?

Wspomaga walkę z wirusami i bakteriami

Kwas laurynowy obecny w mleku kokosowym pozwala zmniejszyć poziom wirusów oraz bakterii odpowiedzialnych z rozwój infekcji.

Przyczynia się do redukcji stanów zapalnych

Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe zmniejszają przewlekłe stany zapalne związane np. z reumatyzmem czy chorobami autoimmunologicznymi.

Pomaga w chorobie wrzodowej

Niektóre z badań sugerują, że spożywanie mleka kokosowego prowadzi do zredukowania owrzodzeń żołądka.

Czy mleko kokosowe może powodować skutki uboczne?

Jeżeli nie jesteśmy uczuleni na orzechy kokosowe, wówczas mleko kokosowe również nie powinno powodować objawów alergii. Ponadto orzechy kokosowe o wiele rzadziej powodują nieprzyjemne efekty uboczne w porównaniu chociażby do orzechów ziemnych, które są silnym alergenem.

Osoby będące na diecie FODMAP zalecanej przy zespole jelita drażliwego powinny być ostrożne przy stosowaniu mleka kokosowego i sięgać po nie w ograniczonych ilościach.

Decydując się na mleko kokosowe w puszcze koniecznie sprawdzajmy jego skład. Warto także wspomnieć, że niektórzy producenci mleka kokosowego stosują w puszkach powłoki zabezpieczające, lecz zawierające w składzie takie substancje chemiczne jak Bisfenol A. Związek ten może zaburzać funkcjonowanie układu hormonalnego, układu odpornościowego oraz systemu nerwowego. Z tego względu warto wybierać mleko kokosowe od producentów stosujących opakowania wolne od Bisfenolu A.

Mleko kokosowe – pomysły na zastosowanie:

Mleko kokosowe można wykorzystać na wiele sposobów, ale warto pamiętać o jego wysokiej kaloryczności.

  • Doskonale sprawdzi się jako dodatek do kawy zamiast mleka czy śmietanki.
  • Można je wykorzystać do przygotowania śniadaniowej owsianki lub jaglanki – pomysły na wykorzystanie mleka kokosowego w towarzystwie kaszy jaglanej znajdują się w dziale przepisy.
  • Mleko kokosowe sprawdzi się również jako dodatek do naleśników. Sprawi, że podczas ich smażenia w kuchni unosił się będzie przyjemny dla nozdrzy zapach kokosu.
  • Mleko z kokosu można wykorzystywać także jako dodatek do zielonych smoothies, co zmieni i poprawi smak koktajlu.

Decydując się na mleko kokosowe pamiętajmy, by sięgać również po inne mleka roślinne. Większość z nich znajdziemy na sklepowych półkach, ale największą przyjemność sprawi przygotowanie własnego mleka roślinnego w domowych warunkach. Będzie ono nie tylko zdrowsze, ale przede wszystkim tańsze!

Jakie inne mleka można przygotować w domu?

  • mleko z nerkowców
  • mleko ryżowe
  • mleko owsiane
  • mleko migdałowe
  • mleko słonecznikowe
  • mleko sezamowe

Jak zrobić mleko kokosowe? Przepis, który pozwoli Ci przygotować je w domu

Kiedy kupujemy mleko kokosowe w puszcze często wykorzystujemy tylko jego część, a na resztę nie mamy pomysłu. W efekcie po kilku dniach stania w lodówce otwarta puszka z mlekiem ląduje w koszu na śmieci. Dlatego warto przygotowywać własne mleko kokosowe. Jest to niezwykle proste i zawsze możemy przygotować taką ilość, jaka dokładnie jest nam potrzebna.

Z podanej ilości składników przygotujemy ok. 2 szklanki mleka kokosowego. Jeżeli chcemy otrzymać większą lub mniejszą ilość, powinniśmy odpowiednio zmienić proporcje.

Składniki:

  • wiórki kokosowe – najlepsze będą oczywiście wiórki BIO niesiarkowane.
  • woda

Przygotowanie:

  1. Gotujemy wodę i pozostawiamy ją do przestudzenia do temp ok. 70 st. C.
  2. Odmierzamy szklankę wiórków kokosowych i przesypujemy do naczynia.
  3. Zalewamy wiórki dwiema szklankami gorącej wody i pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia.
  4. Kiedy woda z wiórkami przestygnie, całość przekładamy do blendera kielichowego lub miksujemy blenderem ręcznym przez około minutę. Blender kielichowy sprawdzi się w tym przypadku o wiele lepiej.
  5. Powstałą masę przekładamy na gazę lub sitko i bardzo dokładnie przeciskamy, by uzyskać możliwie jak największą ilość mleka.
  6. Mleko przelewamy do słoika lub do innego pojemnika i przechowujemy w lodówce.

Wiórki, które pozostały po procesie produkcji mleka kokosowego mogą posłużyć nam do przygotowania mąki koksowej, a zatem nie musimy wyrzucać ich do kosza.

Kiedy mleko spędzi kilka godzin w lodówce, będziemy mogli zaobserwować jak na jego powierzchni tworzy się twardy kożuch – zupełnie jak w przypadku mleka kupionego w markecie. Natomiast pod grubą warstwą kożucha jest forma bardziej płynna. Takie mleko kokosowe przygotowane domowym sposobem niczym nie odstaje od mleka puszkowanego. Co więcej, jest zdecydowanie zdrowsze, a samo jego przygotowanie jest o wiele bardziej ekonomiczne.

mleko kokosowe

Kupując mleko kokosowe:

  • Dokładnie czytajmy etykietę produktu. Im bardziej naturalny skład, tym lepiej. Jeżeli nie potrafimy dokładnie analizować składu, możemy skorzystać z aplikacji np. „Zdrowe zakupy”, która po zeskanowaniu kodu wskaże, jakie składniki produktu mają pozytywny, neutralny i negatywny wpływ na zdrowie.
  • Starajmy się wybierać mleko kokosowe od producentów, którzy stosują puszki wolne od Bisfenolu A.
  • Pamiętajmy o wysokiej kaloryczności mleka! Możemy także kupić mleko kokosowe o niższej kaloryczności tzw. light.

Podsumowanie

Mleko kokosowe jest doskonałą alternatywą dla mleka krowiego, którego często wiele osób nie toleruje. Mleko pochodzące z kokosu rzadko wywołuje alergie, choć nie można ich całkowicie wykluczyć. Jest uniwersalne i pasuje zarówno do dań na słodko, potraw wytrawnych, jak również jako dodatek do napojów czy koktajli. Decydując się na włączenie mleka kokosowego do diety warto przygotowywać je przede wszystkim samemu na bazie niesiarkowanych wiórków kokosowych i wody.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *