Ashwagandha na lepszy sen – prawda czy mit?

napar z ashwagandhy na sen

Ashwagandha jest rośliną coraz częściej stosowaną na całym świecie, a jej prozdrowotne właściwości poznało już wiele osób. Nazywana również witanią ospałą, wpływa pozytywnie na nastrój, usprawnia liczne procesy w ludzkim organizmie, a także jest źródłem wielu cennych składników. Uważa się również, że stanowi znakomity sposób na lepszy sen. Czy rzeczywiście tak jest? Sprawdźmy.

Czym jest ashwagandha?

Ashwagandha, znana także jako witania ospała albo żeń-szeń indyjski, jest zielonym krzewem rosnącym w rejonach tropikalnych i subtropikalnych – zwłaszcza w Indiach, Południowej Afryce, a także na Wyspach Kanaryjskich. Może być również uprawiana w klimacie umiarkowanym, co ma duży wpływ na jej popularność w niemal każdym miejscu na Ziemi.

Roślina od wielu lat stosowana jest w medycynie ajurwedyjskiej, a jej drogocenne właściwości zostały potwierdzone przez liczne badania naukowe. Według specjalistów wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwstresowe, a nawet może zapobiegać nowotworom czy artretyzmowi [1]. Wszystko to sprawiło, że również dzisiaj stosuje się ją w medycynie alternatywnej i nie tylko.

Ashwagandha jest dostępna przede wszystkim w formie suplementów. Ze względu na swoje naturalne pochodzenie jest bezpieczna dla człowieka, a kupić ją można bez recepty. Sprawdźmy, jakie właściwości posiada i czy rzeczywiście będzie sposobem na bezsenność.

Właściwości ashwagandhy

O prozdrowotnych właściwościach ashwagandhy mówi się od dawna i nie są to słowa bez pokrycia. Jej korzeń oraz owoce zawierają wiele wartościowych związków, do których zaliczamy przede wszystkim witanolidy odpowiedzialne za działanie antynowotworowe i antybakteryjne, a także glikowitanolidy, dzięki którym witania ospała wykazuje właściwości adaptogenne.

Ważne

Co więcej, roślina zawiera także flawonoidy, alkaloidy, saponiny oraz kumaryny, dzięki czemu usprawnia wiele procesów w ludzkim organizmie.

Do jej najważniejszych właściwości zaliczamy:

  • pozytywny wpływ na kondycję ciała i umysłu – wysoka zawartość glikowitanolidów pozwala na pobudzanie receptorów mózgowych, co wiąże się z lepszą koncentracją, pamięcią i obniżeniem stresu; [2]
  • działanie antydepresyjne, a także minimalizowanie ryzyka wystąpienia niektórych problemów natury psychologicznej, takich jak stany lękowe, nerwica, a nawet schizofrenia;
  • minimalizowanie ryzyka oraz pomoc w leczeniu Alzheimera;
  • działanie przeciwnowotworowe – wykazano, że ashwagandha hamuje wzrost komórek rakowych, ułatwiając walkę z nowotworem piersi, jelita grubego czy płuc;
  • ochronę wątroby i nerek – witania ospała działa podobnie jak sylimaryna, zabezpieczając te narządy przed działaniem toksyn;
  • zmniejszanie dolegliwości związanych z chorobą zwyrodnieniową stawów, a także ochronę przed wystąpieniem tego schorzenia;
  • poprawianie jakości nasienia i tym samym wspieranie w walce z niepłodnością u mężczyzn;
  • wzmacnianie układu odpornościowego i pomoc w zwalczaniu przeziębień.

Jak ashwagandha wpływa na jakość snu?

Jak widać lista prozdrowotnych właściwości witanii ospałej jest bardzo długa. Ale co z tym snem? Czy ashwagandha rzeczywiście może poprawić jego jakość i pomóc w zwalczeniu bezsenności? Jak się okazuje – tak.

Do głównych powodów zaburzeń snu zaliczamy przemęczenie, a także zbyt duży stres. W dzisiejszych czasach ciągły pośpiech, nadmiar obowiązków oraz towarzyszące nam bezustannie nerwy mogą powodować bezsenność i utrudniać regenerację organizmu. Ashwagandha jest sposobem na ten problem, co wynika z jej właściwości antystresowych.

Jest to związane z wysoką zawartością cennych substancji aktywnych odpowiedzialnych za pobudzenie receptorów GABA. Uruchamiają one reakcje, dzięki którym przejście w fazę snu jest łatwiejsze – spada ciśnienie krwi, zmniejsza się napięcie mięśni szkieletowych i pojawia się wyciszenie.

Stosowanie ashwagandhy sprawia, że zasypianie znowu stanie się bezproblemowe, a sam sen przebiegać będzie bez jakichkolwiek zakłóceń. Co więcej, pozwala ona na skuteczniejszą walkę z codziennym stresem i dodaje sił witalnych. Wszystko to sprawia, że jest tak popularna i chętnie stosowana przez osoby posiadające wymagającą pracę albo potrzebujące naturalnego sposobu na wyciszenie.

Jak stosować ashwagandhę – rano czy wieczorem?

Dawkowanie i pora stosowania ashwagandhy to kwestie indywidualne, uzależnione przede wszystkim od tego, jaki cel chcesz osiągnąć. W przypadku chęci skorzystania z właściwości prozdrowotnych rośliny możesz przyjmować ją rano albo w środku dnia. Jeżeli jednak zależy ci na działaniu wyciszającym, lepiej stosować ją bezpośrednio przed snem – dzięki temu nie tylko łatwiej zaśniesz, ale również usprawnisz, zachodzące nocą,  procesy regeneracyjne.

Jakie dawki przyjmować? Wiele zależy od rodzaju preparatu, jaki zakupisz – o wszelkich wytycznych z tym związanych poinformuje cię producent. Na początku zaleca się zwykle stosowanie mniejszych dawek, np. w postaci 300-400 mg dziennie. Z czasem ilość tę możesz stopniowo zwiększać – obserwuj reakcję swojego organizmu i dostosuj dawkę do indywidualnych potrzeb.

Skutki uboczne stosowania ashwagandhy

Jak wspomnieliśmy wcześniej, ashwagandha jest rośliną bezpieczną dla człowieka i przy jej odpowiednim dawkowaniu nie powinny wystąpić jakiekolwiek skutki uboczne. Niestety, tak jak w przypadku wszelkiego rodzaju preparatów, również tych naturalnych, nadmierna ilość witanii ospałej potrafi zaszkodzić. Niewłaściwe stosowanie czasami prowadzi do nadczynności tarczycy oraz przebarwień i swędzenia skóry.

Czy istnieją przeciwwskazania? Ze stosowania ashwagandhy powinny zrezygnować kobiety w ciąży, a także osoby stosujące leki nasenne, przeciwpadaczkowe lub środki uspokajające.

Jaką formę ashwagandhy wybrać?

Wpływ na skuteczność ashwagandhy może mieć jakość produktu oraz forma, w jakiej przyjmować będziesz roślinę. Najbardziej polecane są preparaty powstające na bazie korzenia witanii ospałej – to właśnie on stosowany był w medycynie ajurwedyjskiej i zawiera największe ilości cennych substancji.

Do twojej dyspozycji są dwie podstawowe formy ashwagandhy:

  • sproszkowany korzeń okazujący się najskuteczniejszym w walce o zdrowy sen i zawierający pełną gamę wartościowych substancji;
  • ekstrakt w formie płynnej, który – podobnie jak sproszkowany korzeń – zawiera pełne spektrum składników aktywnych, jednak najczęściej dostępny jest w wyższej cenie.

Na rynku znaleźć można wiele doskonałej jakości suplementów zawierających ekstrakt z witanii ospałej. Często uzupełniane są różnego rodzaju substancjami dodatkowymi, które mogą pomóc ci w zwalczeniu bezsenności i stresu. Szukaj zwłaszcza tabletek, które zawierają w składzie melatoninę – połączenie jej z ashwagandhą daje jeszcze wyższą skuteczność i pozwala zasypiać bez problemów każdej nocy.

Podsumowanie: Czy warto stosować Ashwagandhę na lepszy sen

Powyższe informacje nasuwają wniosek, że ashwagandha jest rośliną niezwykle cenną, której stosowanie przyniesie ci wiele korzyści. Usprawni liczne procesy zachodzące w organizmie, pozwoli ci cieszyć się lepszym snem i umożliwi uniknięcie wielu chorób. Dlatego też warto zainwestować w wysokiej jakości środek oparty na ekstrakcie z korzenia witanii ospałej.

Pamiętaj – jeżeli chcesz cieszyć się pełnym potencjałem tej rośliny, powinieneś również zwrócić uwagę na inne czynniki, które uniemożliwiają ci zasypianie. Zalecamy przede wszystkim więcej aktywności fizycznej, pełnowartościową dietę i ograniczenie codziennego stresu. Dzięki temu nie tylko będziesz cieszyć się lepszym snem, ale również poprawisz swoje samopoczucie na co dzień.


Źródła:

  1. Singh, N., Bhalla, M., de Jager, P., & Gilca, M. (2011). An overview on ashwagandha: a Rasayana (rejuvenator) of Ayurveda. African journal of traditional, complementary, and alternative medicines : AJTCAM, 8(5 Suppl), 208–213. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3252722/
  2. Salve, J., Pate, S., Debnath, K., & Langade, D. (2019). Adaptogenic and Anxiolytic Effects of Ashwagandha Root Extract in Healthy Adults: A Double-blind, Randomized, Placebo-controlled Clinical Study. Cureus, 11(12), e6466. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6979308/

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *