Terminem metabolizmu określa się ogół procesów, jakie zachodzą w organizmie. Skutkiem tych reakcji jest wykorzystywanie energii oraz składników odżywczych w celu podtrzymania funkcji życiowych. Tempo metabolizmu uwarunkowane jest genetycznie, niemniej jednak możemy na nie wpłynąć poprzez dietę, zdrowy styl życia czy sport. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób możesz przyspieszyć tempo metabolizmu zapoznaj się z naszymi wskazówkami!
1. Pij wodę, by poprawić metabolizm
Jeżeli chcemy przyspieszyć tempo metabolizmu, wówczas musimy przeprosić się z wodą i odstawić na jej rzecz wszelkie słodkie napoje. Woda zawiera „aż” 0 kalorii, sprzyja dobremu metabolizmowi oraz pozwala zrzucić zbędne kilogramy.
Według przeprowadzonych badań regularne spożywanie wody pozwala zwiększyć metabolizm nawet o 30%! Co więcej, efekt ten można podkręcić jeśli będziemy spożywać wodę zimną, bowiem organizm zużywa dodatkową energię na jej podgrzanie do poziomu temperatury ciała.
Dodatkowo woda działa niczym poskramiacz apetytu. Szklanka wody wypita na pół godziny przez planowanym posiłkiem sprawi, że podczas jedzenia szybciej odczujemy uczucie sytości. Co za tym idzie, dostarczymy organizmowi mniej kalorii. Zapraszamy także do przeczytania naszego artykułu: co daje picie wody?
2. Sięgnij po ostre przyprawy
O tym, że pieprz kajeński jest doskonałym składnikiem wspierającym utratę zbędnych kilogramów wiadomo od dawna. Wiedzą o tym również producenci tabletek na odchudzanie i często wykorzystują tę przyprawo jako jeden z głównych składników. Pieprz cayenne zawiera kapsaicynę, która przyczynia się do zwiększenia metabolizmu, podobnie jak inne pikantne przyprawy, co potwierdzają badania.
Warto dodawać do swoich posiłków pieprz kajeński, ale oczywiście w ograniczonych ilościach, bowiem ostry smak nie każdemu przypadnie do gustu. Ponadto przed użyciem warto upewnić się, że dana przyprawa jest dobrze tolerowana przez nasz organizm.
Połączenie kapsaicyny z innymi „przyspieszaczami metabolizmu” z pewnością pozwoli Ci przyspieszyć tempo przemiany materii, by organizm pracował na jeszcze wyższych obrotach!
3. Stosuj kawę lub/i kofeinę
Wszyscy kochają kawę – za smak, ale także za jej pobudzające właściwości, które napędzają nas do działania. Stymulujące działanie małej czarnej zawdzięczamy obecności kofeiny, która działa energetyzująco i pobudza metabolizm.
Kawa, oczywiście w umiarkowanych ilościach wraz ze zdrowym stylem życia z pewnością przyspieszy tempo przemiany materii, co przełoży się na redukcję nadliczbowych kilogramów.
4. Pij herbatę, by poprawić metabolizm
Zielona herbata znana jest ze swoich przeciwutleniających właściwości. Naukowcy dowiedli jednak, że zawarte w niej katechiny przyczyniają się do przyspieszenia tempa metabolizmu. Okazuje się także, że osobom regularnie spożywającym zieloną herbatę łatwiej jest utrzymać i kontrolować prawidłową masę ciała.
Kilka filiżanek zielonej herbaty dziennie pozwoli Ci zwiększyć wydatek energetyczny o około 100 kalorii w ciągu dnia!
5. Postaw na zdrowe tłuszcze
O tym, że mleko kokosowe jest zdrowe już pisaliśmy. Zarówno w mleku, jak i w oleju kokosowym znajdziemy średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które w przeciwieństwie do tłuszczów długołańcuchowych pomagają przyspieszyć tempo metabolizmu oraz w pewnym stopniu ułatwić redukcję masy ciała. O tym, w jaki sposób tłuszcz pozyskiwany z kokosu przyczynia się do zwiększenia tempa przemiany materii można przeczytać w badaniach udostępnionych przez NCBI.
Innym rodzajem zdrowego tłuszczu, po który warto sięgać jest oliwa z oliwek. Zawiera ona jednonienasycone kwasy tłuszczowe przyczyniające się do szybszego spalania kalorii. Dodatkowo oliwa z oliwek może zwiększać poziom serotoniny we krwi, co szybciej wywoła uczucie sytości i najedzenia. Oprócz tego oliwa jest źródłem wielu cennych składników odżywczych, które chronią organizm przed czynnikami chorobotwórczymi.
6. Wysypiaj się – sen jest ważny dla metabolizmu
Zdrowy, głęboki i nieprzerwany sen przez zalecane 8 godzin to gwarancja lepszego metabolizmu oraz energii o poranku. Badania pokazują, że niedobór snu przyczynia się do wystąpienia otyłości, a także prowadzi do zwiększenia poziomu cukru we krwi.
7. Ćwicz kilka razy w tygodniu
Proces budowy masy mięśniowej może mieć pozytywny wpływ na metabolizm. Ćwiczenia siłowe pomagają budować mięśnie oraz przeciwdziałają spadkowi metabolizmu, co jest częstym zjawiskiem w czasie odchudzania. Posiadanie mięśni powoduje, że zużywamy więcej energii, a to z kolei ma przełożenie na tempo przemiany materii. Badania pokazują, że trening trwający około 40 minut prowadzony 2 razy w tygodniu pozwala zwiększyć metabolizm spoczynkowy nawet o 100 kalorii!
8. Wypróbuj trening interwałowy, który mocno podkręca metabolizm
Ten rodzaj treningu może sprawiać trudność osobom początkującym, gdyż jest niezwykle wyczerpujący, mimo że jego wykonanie zajmuje od kilku do kilkunastu minut. Przeprowadzone doświadczenia pokazały, że trening o wysokiej intensywności przyspiesza tempo spalania tkanki tłuszczowej oraz zapewnia przyspieszony metabolizm nawet do 24 godzin po zakończonym treningu. Ponadto w trakcie wykonywania treningu interwałowego pozbywamy się tkanki tłuszczowej, a nie mięśniowej.
9. Nie głodź się. Jedzenie podkręca metabolizm
Wiele osób powiela mit, z którego wynika, że aby schudnąć trzeba mało jeść, a najlepiej się głodzić. Nic bardziej mylnego, bowiem zbyt mało kalorii dostarczonych do organizmu może skutkować zmniejszeniem masy mięśniowej oraz spowolnieniem metabolizmu. Kiedy jemy mało, organizm zmniejsza tempo przemiany materii w ramach oszczędności. Dlatego głodzenie się jest tak samo niewskazane jak przejadanie się.
Zamiast chodzić głodnym, zadbaj o dobrze zbilansowaną dietę, która sprawi, że będziesz odczuwać sytość przez cały dzień. Dzięki temu uchronisz się także przed potrzebą podjadania.
10. Wybieraj produkty z pełnego ziarna
Aby strawić pełne ziarno organizm musi włożyć nieco więcej wysiłku niż ma to miejsce w przypadku ziaren przetworzonych, które często spotykamy pod postacią chleba czy makaronu. Spożywanie produktów pełnoziarnistych pomaga zwiększyć tempo przemiany materii, ponieważ organizm poświęca więcej czasu na trawienie. Doskonale sprawdzą się tu kasze np. jaglana, gryczana, jęczmienna. Jeżeli szukasz pomysłów na dania z kaszy jaglanej, zajrzyj do działu przepisy kulinarne, gdzie znajdziesz sporo przepisów pozwalających wykorzystać kaszę w kreatywny sposób. Dodatkowo warto sięgać także po ryż, płatki owsiane czy komosę ryżową. Pełne ziarno to także źródło błonnika, który jest niezwykle wskazany w procesie odchudzania.
11. Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne
Stres ma wpływ na poziom ważnych hormonów i może prowadzić do zwiększenia produkcji kortyzolu – hormonu odpowiadającego za regulowanie apetytu. Badania z 2013 r. pokazują, że osoby borykające się zaburzeniami odżywiania mają nieprawidłowy poziom kortyzolu. Złe i niezdrowe nawyki żywieniowe mogą prowadzić do utrwalenia pewnych wzorców odżywiania, co będzie miało negatywny wpływ na metabolizm. Z kolei kiepskie zdrowie psychiczne ma związek ze stresem, który utrudnia zasypianie. A jak wiadomo i jak już wcześniej wspomnieliśmy – zdrowy i regenerujący sen ma niezwykle istotny wpływ na tempo metabolizmu
Podsumowanie
Zaszczepiając u siebie zdrowe nawyki żywieniowe będziemy w stanie przyspieszyć swój metabolizm, nawet jeśli jest on powolny i jest to uwarunkowane genetycznie. Zdrowe nawyki żywieniowe, zbilansowania dieta oraz aktywność ruchowa ma przełożenie na tempo przemiany materii oraz pozwala szybciej zrzucić zbędne kilogramy.
Dodaj komentarz