Skrzyp polny na porost włosów

skrzyp polny

Na rynku nie brakuje kosmetyków i różnej maści produktów do pielęgnacji włosów. Spora część z nich została stworzona, by wzmocnić fryzurę, zapobiec jej nadmiernemu przerzedzaniu, wygładzić strukturę i nadać blasku pojedynczym pasmom.

W ofercie kosmetyków i preparatów leczniczych są takie, które stymulują skórę głowy do wydawania nowych włosów. Poprzez pobudzanie cebulek naprawiają szkody poczynione przez czynniki pochodzące ze środka organizmu i z zewnątrz.

Często robią to naprawdę skutecznie! Efekt? To gęstsza i zdrowiej wyglądająca fryzura. Jednak jak znaleźć dobry środek spełniający nasze oczekiwania?

Wśród propozycji składników aktywnych są przecież lepsze i gorsze opcje. Do pierwszej kategorii niewątpliwie należy niezawodny skrzyp polny – jedna z najstarszych i najlepiej ocenianych roślin.

Jak działa i dlaczego warto go włączyć do codziennej pielęgnacji już dziś?

Zobacz także: Ranking tabletek na wypadanie włosów

Długa historia skrzypu polnego

Skrzyp polny (Equisetum arvense L.) to jedna z najbardziej znanych roślin, używana w ziołolecznictwie od tysięcy lat. Rosła już w czasach paleozoiku. W okresie prehistorycznym mogła sięgać nawet 27 metrów. Była wykorzystywana przez mędrców i uzdrowicieli od zarania dziejów. Co ciekawe, starożytni Rzymianie spożywali skrzyp po prostu w ramach codziennych posiłków, dzisiaj znajduje się on w menu kuchni japońskiej.

Roślina skrzypu przypomina koński ogon. Dlatego swoją nazwę wzięła od dwóch łacińskich słów – “equus”, co oznacza konia, i „seta”, co oznacza “włosie”. Ma wiele odmian, jednak tylko jedna z nich jest używana w produktach poprawiających wygląd. To właśnie skrzyp polny stosowany jest na urodę. Dla wielu to roślina niezwykła. Dla niektórych nadal – uporczywy chwast, rosnący przez wiele lat, którego bardzo trudno się pozbyć. Ma bowiem piętrowo ułożone korzenie i trudno usunąć je wszystkie. Pozostawienie chociaż jednego w ziemi sprawia, że roślina wyrasta na nowo. I walka z jej usunięciem zaczyna się od początku. To z jednej strony wada, z drugiej zaleta, przekładająca się na łatwość dostępu do cennych właściwości rośliny.

Ogromnym atutem skrzypu jest jego powszechność występowania. Rośnie on w Europie, Ameryce Północnej i Afryce. To gatunek określany jako kosmopolityczny. Dlatego zioło skrzypu polnego jest tanie i łatwo dostępne. Z jego zalet korzystać może każdy!

Skrzyp polny na włosy, skórę i paznokcie

Ze skrzypem polnym sytuacja wygląda tak, że jest to roślina wyjątkowo uniwersalna. Jej niepozorność to tylko złudzenie, bo wnętrze kryje prawdziwą bombę witaminową i odżywczą dla urody. Badania pokazują, że skrzyp to niezwykłe zioło, którego stosowanie może przynieść wiele korzyści dla każdej osoby.

Podstawowy atut to wysoka zawartość krzemu (skrzyp jest najlepszym źródłem tego składnika na świecie). Krzemionka wzmacnia włosy i paznokcie. Jej obecność pozwala na produkcję białka budującego strukturę każdego pasma, dodatkowo stymuluje wydzielanie kolagenu.

Równie ważny efekt, jaki się uzyskuje, to naprawa struktury włosów na całej ich długości, co chroni przed ich nadmiernym wypadaniem.

Krzemionka bardzo skutecznie chroni fryzurę przed ciepłem i zanieczyszczeniami. Badacze zauważyli, że jak żaden inny składnik, promuje biologiczną integralność włosów. Wzmacnia także ich strukturę i korzystnie wpływa na połysk.

Dodatkowo pozwala poprawić kondycję skóry głowy, eliminując wiele problemów mających destrukcyjny wpływ na nasz zewnętrzny wygląd.

Nie bez przyczyny skrzyp jest dzisiaj dostępny w formie tabletek, szamponów, mgiełek, masek, naparów, odżywek. Stosowany bowiem zarówno zewnętrznie, jak i od środka, dzień po dniu poprawia kondycję włosów, skóry, paznokci a także innych ważnych układów i narządów wewnętrznych.

Zobacz także: Locerin na wypadanie włosów u kobiet

Jak konkretnie działa skrzyp polny na włosy?

Tutaj korzyści jest mnóstwo:

  • normuje funkcjonowanie skóry głowy, chroni przed przedwczesnym przetłuszczaniem się włosów,
  • wzmacnia włosy na całej długości, odżywia je i wygładza,
  • wspomaga krążenie krwi,
  • w wielu sytuacjach pomaga na nadmierne wypadanie,
  • w naturalny sposób walczy z łupieżem.

Dodatkowo skrzyp polny korzystnie wpływa na skórę. Sprawia, że staje się ona jędrniejsza, odżywiona, zdrowo błyszcząca, wolniej się starzeje. Może także wspomagać leczenie egzemy i trądziku.

Regularne stosowanie produktów ze skrzypem sprawia ponadto, że paznokcie się nie łamią, nie rozdwajają, rosną silne i bardziej odporne na wpływ czynników zewnętrznych. Wszystko za sprawą wysokiej zawartości kwasu krzemowego i krzemianów.

Czy skrzyp polny pomaga na łysienie?

Przyjęło się, że za normalną utratę uważa się wypadanie około 100 włosów dziennie. Lekarze uściślają jednak, że zaniepokoić powinno nas każde zwiększenie ilości utraconych włosów, czyli odmienny wzorzec ich wypadania. Czynnikami, które mają na to wpływ mogą być – używanie zbyt wielu kosmetyków pielęgnacyjnych, które obciążają delikatną strukturę włosów. Głównym winowajcą jest także stres, zaburzenia hormonalne, starzenie organizmu oraz nieprawidłowe nawyki żywieniowe. W tym ostatnim punkcie najbardziej niepokojąca jest monotonna dieta, uboga w składniki odżywcze.

Od dawien dawna skrzyp na wypadanie włosów uważany jest za wyjątkowo skuteczne rozwiązanie. Niemal w każdym przypadku pozwala bowiem szybciej wzmocnić włosy i zapobiec ich wypadaniu. W medycynie ludowej regularnie stosowany przynosi niesamowite efekty. Zostały one potwierdzone także w licznych badaniach naukowych (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3509882/), które starają się wytłumaczyć niezwykły fenomen “końskiej rośliny”.

Wszystko za sprawą wspomnianego wyżej krzemu, ale również selenu, który wspomaga przetwarzanie jodu, w ten sposób korzystnie wpływając na porost włosów. Niedobór selenu to bowiem częsta przyczyna łysienia. Wzmacniająco na strukturę włosów działają też inne składniki skrzypu – potas, alkaloidy, saponiny. Ponadto kluczowa jest wysoka zawartość witamin – witaminy C, B1, B2, B3, B5, B6, kwasu foliowego, witaminy E, K, potasu, sodu, wapnia, jodu, magnezu, żelaza, miedzi, związków fenolowych, chlorofilu.

Wyciąg ze skrzypu wykorzystywany jest na szeroką skalę (tworzy się szampony, tabletki, suplementy, herbaty, które mają go w składzie). Bardzo często polny skrzyp przyjmowany jest w formie tabletek. Większość producentów suplementów diety wykorzystuje dawkę 300 mg, polecając ją do przyjmowania trzy razy dziennie.

Wystarczy regularne stosowanie, by skorzystać z najlepszych właściwości skrzypu. Dodatkowa korzyść to wzmocnienie organizmu oraz dostarczenie witamin, które korzystnie wpływają na każdy stosowany jadłospis. Przyjmowanie skrzypu polnego ma korzystne działanie na diety eliminacyjne.

Inne zastosowanie skrzypu

Polny skrzyp nie tylko poprawia wygląd, co równie istotne, ma także korzystny wpływ na zdrowie.

  • pomaga usuwać obrzęki,
  • działa moczopędnie, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie,
  • pomaga uszczelnić naczynia krwionośne,
  • sprawdza się na kamienie nerkowe,
  • walczy z infekcjami dróg moczowych,
  • korzystnie wpływa na stan nerek i pęcherza,
  • sprawdza się w leczeniu gruźlicy,
  • działa przeciwdrobnoustrojowo,
  • chroni przed bakteriami, wirusami, grzybami,
  • pomaga na choroby stawów, słabe kości,
  • stosowany jest na dnę moczanową,
  • a także w łagodzeniu ran i oparzeń.
  • korzystnie wpływa na przemianę materii.

Jak stosować skrzyp polny?

Skrzyp polny dostępny jest w wielu wersjach. Można go stosować wewnętrznie w formie wygodnej do połknięcia kapsułki. Bardzo często preparaty tego typu są wzbogacane w witaminę C, niacynę i biotynę, żelazo i cynk, które są niezbędne do zachowania optymalnych warunków dla skóry głowy w procesie zagęszczenia fryzury.

Bardzo popularnym sposobem korzystania z atutów skrzypu polnego jest nakładanie go zewnętrznie, bezpośrednio na skórę głowy, gdzie może on od razu oddziaływać na cebulki, wzmacniając je i stymulując do wydawania nowych łodyg. W ten sposób wiele osób praktycznie odkryło, że ekstrakt ze skrzypu polnego nakładany na głowę może szybko rozwiązać problem z przerzedzonymi włosami.

Skrzyp jest dostępny także jako suszone zioło, które można wykorzystać w formie herbatek. Wystarczy 2-3 łyżeczki suszu zalać filiżanką gorącej wody, odstawić na 10-15 minut i pić każdego dnia. Bardzo wiele osób decyduje się również na parzenie mocnej herbaty i wykorzystywanie jej do przelewania fryzury przy ostatnim spłukiwaniu podczas mycia. Ten prosty trik, powtarzany systematycznie, pozwala osiągnąć naprawdę oczekiwane efekty!

O czym warto wspomnieć na koniec to fakt, że skrzyp polny stosowany na włosy jest bezpieczną i skuteczną metodą pozbawioną skutków ubocznych. Nie dość, że radzi sobie z problemem przerzedzonych włosów, to dodatkowo korzystnie wpływa na funkcjonowania całego organizmu. Dlatego większość jest zdania, że warto!


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *