12 czynników, które hamują popęd seksualny

czynniki hamujące popęd seksualny

Różny temperament oraz libido to czynniki, które mogą być przyczyną wielu nieporozumień pomiędzy partnerami. Seks jest ważnym elementem każdego związku i powinien mieć miejsce zawsze, kiedy obie strony mają na niego ochotę. Obniżone libido u partnera lub partnerki może sprawić, że stosunek zamiast być przyjemnością, staje się przykrym obowiązkiem. Na libido ma wpływ wiele czynników, ale warto zwrócić szczególną uwagę na kilka rzeczy, których nie zawsze jesteśmy świadomi. Wprowadzenie prostych zmian w życiu oraz zmiana niektórych nawyków z pewnością pozytywnie wpłynie na potencję oraz sprawi, że każdy seks będzie niezapomnianym przeżyciem!

Stres a libido? Nastrój ma znaczenie

Życie w ciągłym biegu, nadmiar obowiązków oraz podnoszenie sobie poprzeczki coraz wyżej to elementy, które często sprawiają, że odczuwamy presję oraz napięcie nerwowe. Odpowiedzialność za to ponosi hormon stresu tzw. kortyzol, który przyczynia się do obniżenia nastroju oraz zmniejszenia produkcji męskiego hormonu płciowego – testosteronu. W efekcie odczuwamy znaczne obniżenie potrzeb seksualnych.

Wniosek jest następujący – warto mniej się stresować! Problem polega na tym, że w dzisiejszych czasach ciężko jest uniknąć stresu i każdy z nas narażony jest na jego negatywne skutki. Warto jednak zadbać o siebie i zafundować sobie gorącą kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych. Warto także poświęcić odrobinę czasu na aktywność fizyczną, bowiem sport podnosi poziom hormonów szczęścia. O powiązaniu stresu i hormonów można przeczytać w badaniach.

Jeżeli już przy hormonach jesteśmy…

Testosteron to hormon, który ma największy wpływ na apetyt seksualny. Jego niski poziom sprawia, że mężczyźni borykają się z problemami seksualnymi. Negatywny wpływ na poziom testosteronu we krwi może mieć wiele czynników np. wspomniany wcześniej stres, niedobór snu, wiek, masa ciała czy używki. To jednak nie wszystkie elementy przyczyniające się do zmniejszenia produkcji tego arcyważnego hormonu. Jeżeli podejrzewasz, że odpowiedzialność za niskie libido ponosi testosteron, wówczas warto zrobić badania określające jego poziom.

Zmęczenie – kolejny zabójca libido

Zmęczenie to popularny argument, na który często powołują się osoby niemające ochoty na zbliżenie. Okazuje się jednak, że nie jest to żaden stereotyp, bowiem z badań przeprowadzonych przez amerykańską Narodową Fundację Snu (National Sleep Foundation) wynika, że jeden na czterech żonatych amerykanów uważa, iż zmęczenie po całym dniu uniemożliwia mu odbywanie stosunku.

Aby podnieść libido, należy – podobnie jak w przypadku stresu – zadbać o odpoczynek i regenerację. Gorąca kąpiel, relaksująca muzyka, kilka dni wolnego i czas dla siebie to elementy, które pomogą przezwyciężyć problemy z niskim popędem seksualnym.

Wpływ snu na potrzeby seksualne

Niedostateczna ilość snu może mieć negatywny wpływ na potencję. Specjaliści zalecają 8-godzinny sen, by cieszyć się energią i dobrym metabolizmem. Musimy pamiętać, że zmęczenie powoduje spadek poziomu testosteronu oraz obniżenie libido, przez co ochota na seks może pojawiać się niezwykle rzadko. Zatem sen, odpoczynek oraz tzw. chill-out to niezbędne czynniki pozwalające cieszyć się doskonałą potencją.

Depresja a libido

Jak wcześniej wspomniałem, stres oraz lęki mogą przyczyniać się do wystąpienia problemów z erekcją. Nie dziwi zatem fakt, że depresja również może mieć negatywny wpływ na popęd seksualny. Osoby zmagające się z tą chorobą często przyjmują leki, których jednym ze skutków ubocznych jest także obniżenie libido. Jeżeli zauważasz u siebie objawy depresji, koniecznie skontaktuj się z terapeutą.

Samoakceptacja

Jeżeli już jesteśmy przy czynnikach psychologicznych, muszę wspomnieć o samoocenie, która przecież ma niebagatelny wpływ na libido. Osoby z kompleksami czują komfort podczas zbliżenia dopiero przy zgaszonym świetle, a przecież chodzi o to, by czuć się w obecności partnera w pełni komfortowo. Jeżeli nie czujemy się dobrze w swoim ciele, nie akceptujemy pewnych wad i mamy kompleksy, wówczas może mieć to przełożenie na libido. Nikt z nas nie jest idealny – w jednym miejscu mamy więcej, w drugim mniej. To całkowicie normalne. Należy popracować nad pewnością siebie, samooceną, a wówczas ochota na seks będzie przychodzić częściej.

Alkohol – podnosi czy obniża libido?

Wielokrotnie na forach internetowych czytałem o tym, że wiele osób po wypiciu alkoholu czy na kacu odczuwa zwiększenie potrzeb seksualnych. Z badań na temat wpływu alkoholu na seksualność u kobiet wynika, że napoje wyskokowe zwiększają pożądanie, ale obniżają pobudzenie fizjologiczne. Ponadto alkohol dodaje odwagi i jego spożycie wiąże się z częstszym podejmowaniem ryzykownych zachowań seksualnych. Niezależnie od tego, specjaliści są zgodni – alkohol nie służy naszemu popędowi i warto zredukować ilość wypijanych procentów lub nawet całkowicie je odstawić. Twoje libido z pewnością podskoczy!

W jaki sposób leki oddziałują na potrzeby seksualne?

Niektóre z dostępnych na rynku leków mogą przyczyniać się do obniżenia libido. Dotyczy to w szczególności leków przeciwdepresyjnych, na ciśnienie krwi oraz leków na HIV. Jeżeli zauważasz, że w trakcie przyjmowania jakichkolwiek medykamentów odczuwasz spadek libido, wówczas warto zasięgnąć porady lekarskiej i szczerze porozmawiać o problemie.

Dieta na potencję – co warto jeść?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że dieta jest niezwykle ważna dla utrzymania nienagannej sylwetki. Wdrożenie zdrowych nawyków żywieniowych niesie za sobą znacznie więcej pozytywów. Warto wiedzieć, że to co jemy ma niebagatelny wpływ na nasze libido. Ciężkostrawne potrawy smażone na głębokim oleju, nadmierna ilość soli to produkty mogące sprawić, że ochota na seks zniknie.

Jeżeli chcesz wzmocnić potencję poprzez pożywienie, warto zadbać o to, by dieta była zbilansowana i obfitowała w witaminy i minerały, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Mężczyźni szczególną uwagę powinni zwrócić na odpowiednią podaż cynku tzw. „męskiego pierwiastka”, który często jest składnikiem popularnych tabletek na potencję.

Jak masa ciała wpływa na potrzeby seksualne?

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, że otyłość może przyczynić się do zabicia libido! Duża waga może utrudniać zbliżenie, a niekiedy nawet uniemożliwić stosunek. Dodatkowo nadprogramowa tkanka tłuszczowa oraz wysoka masa ciała to czynniki mogące wiązać się z obniżonym poziomem testosteronu oraz zaburzeniami erekcji. Aby zatem cieszyć się lepszą potencją, warto uprawić sport, zadbać o dietę oraz utrzymywać prawidłowy wskaźnik masy ciała (BMI).

Odwodnienie ma negatywny wpływ na potencję

Czy wiesz, że organizm ludzki w większości zbudowany jest z wody? Nie dziwi zatem fakt, że jest ona niezbędna i należy dostarczać ją organizmowi przez całą dobę. Wypijanie zalecanej dziennej ilości wody przyczynia się do poprawy transportu składników odżywczych oraz przebiegu procesów metabolicznych. Warto zatem zrewidować ilość wypijanej wody. Jeżeli okaże się, że wypijasz zbyt mało płynów, ustaw sobie „przypominacz”, który co godzinę będzie informował o konieczności wypicia wody. Dostępne są również specjalne aplikacje na smartfony, które pozwalają kontrolować ilość wypijanej wody .

Niedostateczne spożycie płynów prowadzi do suchości narządów płciowych (suchość pochwy), co może powodować dyskomfort podczas stosunku. Zachęcam do przeczytania mojego poradnika, w którym omawiam, jak zwiększyć libido u kobiet.

Tarczyca a libido

Nieprawidłowy poziom hormonu tarczycy może negatywnie wpłynąć na libido, dlatego warto wziąć również ten element pod uwagę. Okazuje się bowiem, że niedoczynność tarczycy może hamować metabolizm, co z kolei spowalnia proces produkcji hormonów płciowych i skutkuje obniżeniem libido. Jeżeli podejrzewasz problemy z gruczołem tarczycy, udaj się do lekarza i porozmawiaj o tym fakcie. Być może konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań.

Zabójcy libido

Wymieniłem 12 najczęściej spotykanych zabójców libido, choć uważam, że pewnością istnieje więcej czynników przyczyniających się do zmniejszenia popędu płciowego. Niemniej jednak warto szczególną uwagę zwrócić na wszystkie elementy wymienione w artykule.

Warto się wyluzować, wziąć dłuższy urlop i odpocząć od problemów dnia codziennego, które powodują stres. Zmęczenie, ciągła gonitwa oraz niedostateczna ilość przesypianych godzin to kolejne czynniki mające negatywny wpływ na potencję. Warto zatem zadbać o siebie i zapewnić sobie regenerujący sen.
Osoby, które nie są w stanie odnaleźć przyczyn spadku libido, powinny skonsultować się z lekarzem. Być może potrzebne będzie wykonanie dodatkowych badań określających poziom wolnego testosteronu czy hormonu tarczycy.


Alkohol oraz innego rodzaju uzależniające używki również mogą prowadzić do spadku apetytu seksualnego, dlatego warto zredukować ilość wypijanych napojów wyskokowych oraz rzucić palenie. Wielopłaszczyznowe podejście do zdrowia pozwoli raz na zawsze uporać się problemami seksualnymi.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *