Zupa krem z zielonego groszku

zupa krem z zielonego groszku

Krem z zielonego groszku to jedna z moich ulubionych zup. Jest gęsta, ma wyrazisty smak i na długo pozostawia uczucie sytości. Najczęściej podaję ją z ryżem, kaszą jaglaną z dodatkiem jogurtu lub serka mascarpone.

Krem z zielonego groszku – składniki

  • 1 litr rosołu
  • 2 opakowania mrożonego zielonego groszku (2 x 400 g)
  • 2 cebule
  • 2 ząbki czosnku
  • pieprz i sól
  • masło klarowane lub olej do smażenia
zupa krem z zielonego groszku

Krem z zielonego groszku – przygotowanie

  1. Cebulę obieramy i kroimy w piórka.
  2. Na patelni rozgrzewamy masło klarowane lub olej i smażymy cebulę do zeszklenia.
  3. W międzyczasie przeciskamy przez praskę 2 ząbki czosnku i dodajemy do smażącej się na patelni cebuli.
  4. Rosół doprowadzamy do wrzenia. Kiedy osiągnie pożądaną temperaturę, wsypujemy do rosołu dwa opakowania zielonego groszku oraz dodajemy cebulę przesmażoną z czosnkiem. Czekamy aż zupa ponownie zacznie wrzeć, przykrywamy pokrywką i przykręcamy gaz, by zupa delikatnie gotowała się pod przykryciem.
  5. Zupę gotujemy przez 10 minut. Po tym czasie musimy zblendować ją na krem z użyciem blendera.
  6. Zupę przyprawiamy pieprzem i solą i ponownie blendujmy lub mieszamy łyżką.

Krem z zielonego gorszku gotujemy bez dodatku liści laurowych czy ziela angielskiego. Podczas blendowania te przyprawy zostałyby rozdrobione i byłyby bardzo wyczuwalne w zupie, szczególnie liść laurowy.

Do podania zupy możecie wykorzystać takie dodatki jak śmietana, mleko kokosowe, jogurt naturalny czy serek mascarpone. Można także podawać z ryżem i kaszą jaglaną, czyli w mój ulubiony sposób.

Warto zadbać o to, by zielony groszek często gościł na naszym stole. Oczywiście najlepiej jeśli to będzie groszek świeży, choć wiadomo, że kupienie takiego poza sezonem na groszek jest niemożliwe. Dlatego ja chętnie kupuję mrożony.

Zielony groszek jest źródłem wielu cennych witamin. Znajdziemy w nim witaminy z grupy B, a także witaminę K oraz witaminy A, C i E. Oprócz tego, groszek jest źródłem wapnia, fosforu, żelaza, sodu oraz potasu. Zawiera także błonnik, który poprawia komfort trawienny i na dłużej wywołuje uczucie sytości. Duża zawartość błonnika to właściwość, którą docenią także osoby dbające o smukłą sylwetkę.

A skoro już jesteśmy przy zupach, zapraszam także do wypróbowania przepisu na krem z porów.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *