Witamina A na trądzik – Jak stosować?

witamina a kapsułki

Trądzik to choroba skóry, z którą prędzej czy później przyjdzie się zmierzyć większości osób w wieku od 12 do 25 lat. Problem jest powszechny na całym świecie.

Według szacunków schorzenie dotyka prawie 80% społeczeństwa. Etiologia trądziku jest dość złożona, a odnalezienie przyczyn choroby często nie jest proste. Wspomagająco w leczeniu wykwitów skórnych stosuje się kremy lub maść z witaminą A. Przekonaj się, jaki wpływ na leczenie trądziku wykazuje witamina A.

Co to jest witamina A?

Mianem witaminy A określa się grupę organicznych związków chemicznych – retinoidów, które kumulowane są w tkance tłuszczowej i które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Najważniejszym z retinoidów jest retinol, który wykazuje działanie przeciwnowotworowe, poprawia widzenie, a także wpływa na kondycję skóry, włosów oraz paznokci.

Czytaj też: Cebula na porost włosów – hit czy kit?

Lekarze żyjący w starożytności zalecali osobom z kurzą ślepotą spożywanie wątróbki, gdyż jak się okazywało – pozytywnie wpływała ona na wzrok pacjentów. Nie zdawali sobie jednak sprawy, że poprawa następowała za sprawą zawartej w wątróbce witaminie A. Dopiero na początku XX wieku witaminę tę odkryli i opisali amerykańscy uczeni, którzy skojarzyli jej korzystne działanie z leczeniem kurzej ślepoty.

Witamina A to grupa związków, wśród których na szczególną uwagę zasługuje beta-karoten. Znajdziemy go w takich warzywach, jak szpinak, jarmuż, marchew czy dynia. Beta-karoten po spożyciu ulega przekształceniu w wątrobie w retinol. Ten z kolei występuje wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego.

Niedobór witaminy A

Niedobór witaminy A zdarza się rzadko, ale jeśli już wystąpi, wówczas możemy zetknąć się z różnego rodzaju nieprzyjemnymi objawami, takimi jak:

  • osłabiona kondycja oraz łamliwość włosów i paznokci;
  • suchość skóry;
  • choroby np. łuszczyca, łupież, nadmierne rogowacenie skóry, łysienie plackowate;
  • zaburzenia widzenia – kurza ślepota;
  • brak apetytu;
  • trądzik.

Warto szczególną uwagę zwrócić na ostatni objaw niedoboru witaminy A, jakim jest trądzik. Okazuje się, że retinol stosowany w formie kremów czy maści pomaga powstrzymać rozwój zmian trądzikowych oraz przyczynia się do ich eliminacji.

Jak stosować witaminę A?

Zanim podejmiemy terapię witaminą A warto zasięgnąć porady lekarskiej. Dermatolog dobierze odpowiednią metodę leczenia oraz zapisze leki, które pomogą uporać się z trądzikiem. Dodatkowo lekarz może wypisać skierowanie na badania, które ułatwią ustalenie przyczyn trądziku oraz pomogą nadać kuracji odpowiedni kierunek. Bardzo możliwie, że w trakcie terapii zostaną zapisane preparaty zawierające retinol.

Leki oraz suplementy diety zawierające witaminę A:

Cynk plus witamina A na trądzik

Jednym z najpopularniejszych środków dla cery trądzikowej jest preparat zawierający cynk oraz witaminę A. W związku z tym, iż jest to suplement diety, musimy mieć świadomość, że środek ten nie leczy, a jedynie dostarcza organizmowi składników odżywczych, które mogą być pomocne w leczeniu poprzez redukowanie zmian skórnych, hamowanie wydzielania łoju oraz ograniczanie rozwoju stanów zapalnych. Produkt należy stosować doustnie – jedną kapsułkę dziennie, przez zalecany okres wynoszący co najmniej 3 miesiące. Połączenie witaminy A z cynkiem pozwala utrzymać skórę w dobrej kondycji, wspomaga działanie systemu immunologicznego oraz wspiera proces widzenia. Dodatkowo cynk pomocny jest w utrzymaniu właściwego metabolizmu witaminy A. Wspiera zdrowie włosów, skóry i paznokci, a zatem mamy tu do czynienia z wielotorowym działaniem.

Stosując suplementy diety z cynkiem oraz witaminą A, warto pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem, które zapewni nam właściwą podaż cynku jest przede wszystkim zbilansowana dieta.

Maść z witaminą A

Maść z wit. A ma szerokie zastosowane i polecana jest nie tylko do leczenia trądziku. Na rynku znajdziemy kilka produktów, które zarejestrowane są jako leki OTC, czyli dostępne bez recepty. Co ważne, ceny tego typu preparatów nie przekraczają kilku złotych.

Maści przeznaczone są do skóry charakteryzującej się nadmiernym rogowaceniem oraz swędzeniem. Sprawdzą się w przypadku wyprysków, trudno gojących się ran, oparzeń oraz odmrożeń. Maści z witaminą A przeznaczone są zarówno do leczenia zmian skórnych występujących na twarzy, jak i na całym ciele. Specyfik działa ochronnie, przyspiesza regenerację naskórka, redukuje proces rogowacenia oraz zmniejsza stany zapalne, a także przyspiesza gojenie się ran.

Na rynku znajdziemy także maści, w skład których wchodzi witamina A+E. Na trądzik można stosować także kremy o podobnym składzie.

Krem z witaminą A

W aptekach dostępne są także kremy zawierające witaminę A, których działanie jest podobne do maści. Różnica polega na tym, że krem jest mniej tłusty, lepiej się wchłania, a po nałożeniu na twarz nie pozostawia tłustego filmu na skórze.

Krem wykazuje szerokie spektrum działania i może być stosowany bez względu na wiek czy typ skóry. Regularne stosowanie środka przyczyni się do poprawy stanu skóry, jednakże osoby z ciężką postacią trądziku nie będą zadowolone z jego efektywności.

Krem wykazuje działanie ochronne i przeciwzmarszczkowe. Wspomaga regenerację skóry, wygładza ją oraz ujednolica koloryt. Ponadto pomaga zachować wodę w skórze, dzięki czemu jest ona stale nawilżona. Tego typu produkty przyczyniają się także do redukcji blizn.

Badania pokazują jednak, że najlepsza witamina A na twarz, która pomaga uporać się z najcięższymi formami trądziku to izotretynoina. Substancji tej warto poświęcić znacznie więcej uwagi z powodu jej wysokiej skuteczności w leczeniu trądziku.

Izotretynoina – najskuteczniejsza na trądzik

Dermatolodzy niezwykle często przepisują izotretynoinę na trądzik, ponieważ skutecznie radzi sobie ona w leczeniu trądziku o bardzo ciężkim przebiegu. Niestety taka forma terapii obarczona jest wystąpieniem efektów ubocznych.

Izotretynoina jest pochodną witaminy A i dostępna jest w kapsułkach. Standardowy czas leczenia tym lekiem wynosi od 3 do 6 miesięcy. W trakcie kuracji należy bezwzględnie przestrzegać zaleconego dawkowania oraz wskazówek lekarskich.

Zobacz: Najlepsze tabletki na trądzik – ranking

Stosowanie izotretynoiny wskazane jest w ciężkich postaciach trądziku, kiedy inne stosowane dotychczas metody zawiodły. Efekty przyjmowania tej pochodnej witaminy A są imponujące, bowiem – jak pokazują badania – ustąpienie zmian skórnych widoczne jest u około 90% pacjentów decydujących się na leczenie trądziku.

Działanie izotretynoiny

Regularne stosowanie preparatów z izotretynoiną hamuje namnażanie się bakterii Propionibacterium acnes, które odpowiedzialne są za powstawanie oraz rozwój stanów zapalnych na skórze. Bakterie Propionibacterium acnes bytujące na powierzchni skóry rozkładają sebum uwalniając kwasy tłuszczowe powodujące miejscowe podrażnienie oraz stan zapalny. Na tym jednak nie kończą się właściwości izotretynoiny. Hamuje ona proces wydzielania sebum i tym samym przyczynia się do zmniejszenia rozmiaru gruczołów łojowych. Ponadto stabilizuje proces rogowacenia, powodując opróżnienie gruczołów, a jednocześnie zapobiega tworzeniu się nowych zmian trądzikowych.

Dzięki izotretynoinie możliwe jest leczenie trądziku o bardzo ciężkim przebiegu, który dotychczas oporny był na działanie innych leków. Terapia preparatem okazuje się niezwykle skuteczna. Dodatkowo kuracja lekiem zapobiega tworzeniu się blizn oraz pomaga spłycić te już istniejące.

Przeciwwskazania

Niestety nie każda osoba borykająca się z trądzikiem będzie mogła podjąć leczenie izotretynoiną. Lek ten nie może być stosowany przez:

  • kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią;
  • osoby mające niewydolność wątroby;
  • osoby, u których stwierdzono nadmiar witaminy A w organizmie;
  • osoby mające zwiększone stężenie lipidów we krwi;
  • a także osoby wykazujące nadwrażliwość na izotretynoinę.

Stosując lek, konieczne jest wykonywanie badań profilaktycznych mających na celu kontrolowanie pracy organizmu. Wynika to z faktu, iż izotretynoina może powodować wahanie pewnych parametrów. Lekarz na podstawie badania jest w stanie ocenić, czy przepisana dawka jest prawidłowa, czy może należy ją zmniejszyć.

W trakcie kuracji lekiem nie należy spożywać alkoholu, gdyż powoduje on zaburzenia gospodarki lipidowej oraz wywołuje obciążenie wątroby.

5 porad dla osób z cerą trądzikową

Po pierwsze – przestań nieustannie dotykać twarzy

Osoby, które borykają się z trądzikiem czy egzemą mają zwyczaj dotykania swojej twarzy. Robią tak, ponieważ odczuwają swędzenie, a podrapanie skóry czy chociażby jej muśnięcie przynosi ulgę. Ale niestety robiąc to nagminnie, powodujemy rozprzestrzenianie się bakterii oraz przenosimy na twarz nowe mikroorganizmy, z którymi skóra musi walczyć. Chcąc cieszyć się zdrową i piękną cerą, bez trądziku i stanów zapalnych musimy oduczyć się nawyku dotykania skóry.

Po drugie – myj twarz wyłącznie dwa razy dziennie

Osoby walczące z trądzikiem myją skórę zbyt często (nawet kilka razy dziennie) lub zbyt rzadko – np. raz dziennie. Optymalnym rozwiązaniem jest mycie twarzy dwa razy dziennie, co pozwoli zachować skórze świeżość i czystość na długie godziny. Jeśli jesteśmy posiadaczami cery tłustej, produkującej nadmiar sebum, wówczas zamiast myć twarz wielokrotnie, wystarczy przetrzeć ją specjalnymi chusteczkami. Pamiętajmy, że skóra ma własną immunologię i nieprawidłowa higiena czy nadmierna sterylność prowadzi do jej zaburzenia i naruszenia warstwy lipidowej.

Po trzecie – powiedz stop wyciskaniu pryszczy

Zdarza się, że na naszej twarzy pojawia się zmiana skórna, której chcemy się jak najszybciej pozbyć. Wyciskanie pryszczy bez zachowania zasad higieny, może prowadzić do zaognienia zmian skórnych, przeniesienia bakterii, rozwoju stanu zapalnego oraz powstawania blizn. Na duże, uciążliwe pryszcze najlepiej nakładać maści przeznaczone do stosowania punktowego. Powodują one uwolnienie oraz zneutralizowanie bakterii, a wykwit w ciągu kilku dni staje się niewidoczny.

Po czwarte – dieta

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak spożywane przez nas pokarmy wpływają na stan naszej skóry. Produkty z dużą ilością węglowodanów, jak np. słodycze, białe pieczywo czy makarony, często przyczyniają się do powstawania trądziku. Również nabiał w nadmiarze może niekorzystnie wpływać na stan zdrowia skóry. W ostatnim czasie sporo mówi się również o produktach zawierających duże ilości histaminy, której nadmiar w organizmie może prowadzić do wystąpienia zmian skórnych oraz innych dolegliwości.

Po piąte – zadbaj o swoją kondycję

Nie tylko dieta ma wpływ na stan naszego zdrowia. Sport oraz kondycja psychiczna również decydują o wyglądzie. Dlatego warto znaleźć czas dla siebie, który poświęcimy na sport i wypoczynek. Aktywność fizyczna powoduje uwolnienie ważnych hormonów wpływających na naszą kondycję psychiczną. Z kolei dobra kondycja psychiczna pozwoli nam łatwiej radzić sobie ze stresem, który często powoduje zaostrzenie zmian skórnych.

Podsumowanie

Leczenie trądziku to nie tylko stosowanie kosmetyków. Owszem, kiedy zmiany skórne dotykają nas sporadycznie, wówczas wystarczy zwykła maść. Witamina A w niej zawarta jest w stanie przyspieszyć gojenie się zmian skórnych. Badania, statystyki oraz opinie pokazują jednak, że najlepsze efekty w leczeniu trądziku można uzyskać, stosując lek z pochodną witaminy A, jakim jest izotretynoina. Efekty widoczne są po kilku miesiącach przyjmowania leku i kuracja często obarczona jest skutkami ubocznymi. Z drugiej strony rezultaty działania izotretynoiny są imponujące i większość pacjentów zostaje trwale wyleczona. Pamiętajmy jednak, że przed podjęciem tego typu terapii należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem, który pomoże przeprowadzić kurację.


Źródła:

  1. https://www.niams.nih.gov/health-topics/acne#tab-risk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *