Tapioka staje się coraz częstszym gościem w polskich kuchniach, a wynika to z jej właściwości oraz pozytywnego wpływu na stan osób, które walczą ze schorzeniami układu pokarmowego. Co więcej, może sprawdzić się również jako składnik diety kobiet dbających o linię albo chcących zrzucić zbędne kilogramy. Czym jest, dlaczego jej popularność rośnie i czy rzeczywiście ma pozytywny wpływ na odchudzanie?
Tapioka, czyli właściwie co?
Tapioka to produkt skrobiowy, który otrzymuje się z korzenia manioku – rośliny uprawnej, pochodzącej z Brazylii. Jest szczególnie popularna w krajach Ameryki Południowej, Azji i Afryki, gdzie zwykle dodaje się ją do deserów albo tworzy na jej bazie chleb. W ostatnich latach coraz częściej gości również w potrawach europejskich i jest stosowana w polskich domach.
Polecamy: Czy szparagi wspomagają odchudzanie?
Dzięki procesowi mielenia i suszenia nie tylko zyskuje odpowiednią konsystencję, ale również pozbawiona zostaje swoich toksycznych właściwości co sprawia, że jest w pełni bezpieczna dla ludzi. Kupisz ją pod postacią pereł, płatków lub mąki – to, który wariant wybierzesz, wpłynie na możliwości związane z wykorzystaniem tapioki. Co ciekawe, tapioka nie ma smaku i zapachu.
Jakie właściwości ma tapioka?
Tapioka gości coraz częściej w polskich kuchniach przede wszystkim ze względu na swoje właściwości. Uznawana jest powszechnie za produkt niezwykle zdrowy i korzystny dla osób, które cierpią na różnego rodzaju schorzenia albo które chcą stosować efektywniejszą dietę. Wynika to z tego, że tapioka:
- jest produktem w 100% roślinnym, który nie wywołuje alergii i nie podrażnia żołądka, dzięki czemu spożywać może ją praktycznie każdy;
- jest pozbawiona glutenu i doskonale zastępuje np. mąkę zbożową w diecie osób cierpiących na różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe;
- składa się przede wszystkim z lekkostrawnych węglowodanów, dlatego też poleca się ją osobom chcącym efektywniej budować beztłuszczową masę ciała;
- jest niemal całkowicie pozbawiona białka, tłuszczów oraz błonnika, co wpływa na jej niewielką kaloryczność;
- może być stosowana zamiast różnego rodzaju produktów pochodzenia zwierzęcego i jest idealna zarówno dla wegetarian, jak i wegan.
Wszystko to sprawia, że tapioka stanowi znakomity, niskokaloryczny dodatek do różnego rodzaju dań. Ceniona jest zwłaszcza przez osoby cierpiące na schorzenia układu pokarmowego, takie jak celiakia, choroba Dühringa, zespół złego wchłaniania czy nadwrażliwość na gluten.
To jednak nie wszystko. Stanowi również doskonałe źródło skrobi opornej – pożywienia bakterii, mających pozytywny wpływ na układ pokarmowy człowieka. Tapioka dostarcza energii komórkom jelita i przyczynia się do obniżenia pH żołądka, w związku z czym pomoże zwalczyć różnego rodzaju dolegliwości, w tym zaparcia i biegunki, a także obniży ryzyko raka jelita grubego.
Tapioka a odchudzanie
Czy tapioka jest sposobem na odchudzanie? I tak, i nie. Według badań i wartościowych źródeł, 100 g tapioki zawiera 358 kcal, jednak w trakcie gotowania jej kaloryczność spada. [1]
W dietach będzie ona idealna jako alternatywa dla niektórych składników – szczególnie tych o wyższej kaloryczności albo zawierających gluten, jak np. mąka pszenna. Co więcej, zawarta w tapioce skrobia oporna wpływa na zwiększenie wrażliwości na insulinę, co może być szczególnie ważne dla osób cierpiących na otyłość albo cukrzycę typu 2.
Polecamy: Rukola na odchudzanie – fakt czy mit?
Warto jednak korzystać z niej w odpowiednich ilościach – o ile będzie doskonała na śniadanie czy jako forma popołudniowej przekąski, o tyle lepiej zrezygnować z niej w godzinach wieczornych.
Jak przygotować kulki tapioki?
Przygotowanie kulek tapioki nie jest trudne. Wystarczy najpierw moczyć je w dużej ilości wody (najlepiej przez całą noc), a potem ugotować do miękkości.
Kulki tapioki doskonale sprawdzą się jako baza do deserów, składnik zagęszczający do sosów czy zup, a także dodatek do kisielu, polewy, a nawet różnego rodzaju napojów. Hitem ostatnich miesięcy jest Bubble Tea, a więc schłodzona herbata smakowa, która dzięki temu dodatkowi zapewnia znakomite doznania i jest szczególnie ceniona wśród najmłodszych.
Ważne
Warto podkreślić, że ze względu na możliwość łatwego nadania tapioce koloru i aromatu, pozwala ona na eksperymentowanie w kuchni – i do tego też zachęcamy.
Jeżeli natomiast chcesz zakupić tapiokę, która będzie natychmiast nadawała się do użycia, wybierz taką w formie grysiku – po zalaniu wrzątkiem wystarczy ją wymieszać, by po chwili uzyskać pożądaną konsystencję. W takiej formie doskonale sprawdzi się np. do różnego rodzaju wypieków.
Gdzie kupić tapiokę i ile kosztuje?
Tapioka, choć zyskuje w naszym kraju na popularności, wciąż nie jest tak powszechna, jak choćby tradycyjna mąka lub ryż. Istnieje więc duże ryzyko, że nie znajdziesz jej w pobliskim markecie, ale możesz zaopatrzyć się w nią w sklepie ze zdrową albo egzotyczną żywnością. Jest też powszechnie dostępna w Internecie – i to w różnych, wspomnianych wcześniej formach.
Polecamy: Szczaw na odchudzanie – kalorie i wartości odżywcze
Wielkim atutem tapioki jest jej bardzo atrakcyjna cena – za kilogram kulek zapłacisz maksymalnie kilkanaście złotych.
Podsumowanie
Tapioka z całą pewnością będzie z roku na rok coraz bardziej popularna w naszym kraju. Wynika to z jej właściwości, uniwersalności zastosowania, a także atrakcyjnej ceny. Jest bezpieczna nawet przy częstym i regularnym stosowaniu, a dzięki braku glutenu i niskiej kaloryczności sprawdzi się jako dodatek do wielu diet. Spróbuj sam i przekonaj się, jak wartościowy jest to produkt.
Źródła:
Dodaj komentarz