Szarlotka z mąki ryżowej jest doskonała. Krucha, ale niezbyt przesadnie, dlatego uważam, że to jeden z moich lepszych zdrowych wypieków. W tym przepisie wykorzystuję nie tylko masło, ale także śmietanę i prawdopodobnie dlatego szarlotka ma tak delikatny smak.
To już drugi przepis na szarlotkę na moim blogu. Wcześniej mogliście zapoznać się z przepisem na szarlotkę bezglutenową z mąki kukurydzianej, która jest niezwykle krucha, ale i bardzo pyszna.
Przejdźmy jednak do rzeczy, czyli do samego przepisu.
Szarlotka z mąki ryżowej – składniki:
- 200 g mąki ryżowej
- 200 g mąki ziemniaczanej
- 150 g ksylitolu, erytrytolu lub cukru
- 100 g masła
- 100 g śmietany 18%
- 1,5 kg – 2 kg jabłek
- cynamon
Jak zrobić szarlotkę z mąki ryżowej?
- Jabłka obieramy i kroimy na mniejsze kawałki, najlepiej w kostkę.
- Do dużego garnka wrzucamy jabłka, wlewamy trochę wody i gotujemy do momentu aż owoce staną się miękkie i będą przypominać dżem. Nie warto rozgotowywać jabłek całkowicie. Dobrze, jak zostaną mniejsze kawałki.
- Kiedy jabłka są już przerobione, dodajemy do nich cynamon. U mnie jest to zazwyczaj łyżeczka, ale jak ktoś woli więcej, może dodać więcej według własnych preferencji.
- Do dużej miski wsypujemy mąkę ryżową i ziemniaczaną, dodajemy ksylitol lub erytrytol lub cukier, miękkie masło, śmietanę i całość dokładnie zagniatamy aż wszystkie składniki się połączą. Można to zrobić z pomocą robota kuchennego, co ułatwia pracę.
- Okrągłą blachę o średnicy około 23 cm lub kwadratową blachę, wykładamy papierem do pieczenia.
- Odcinamy 3/4 ciasta i wykładamy na spód. Wstawiamy do lodówki na około pół godziny. Pozostałą 1/4 ciasta również chowamy do lodówki – posłuży ona do zrobienia kruszonki.
- Po 30 minutach rozgrzewamy piekarnik do temperatury 180 stopni, wstawiamy blachę, na której jest jedynie spód i pieczmy przez 15 minut. Następnie wyjmujemy blachę i wykładamy na ciasto jabłka.
- Wyciągamy z lodówki pozostałą 1/4 ciasta i ścieramy na tarce, tworząc kruszonkę. Warto rozłożyć ją na cieście równomiernie.
- Całe ciasto ponownie wstawiamy do piekarnika i pieczemy przez około 45-50 minut. Gdy góra się zarumieni, będzie to znak, że ciasto jest upieczone!
Chcesz wypróbować inne zdrowe przepisy na ciasta? Sprawdź mój przepis na brownie z fasoli oraz brownie z cukinii.
Dodaj komentarz