Przemiana materii to proces, na który składa się wiele reakcji biochemicznych. Należy do nich wydalanie produktów ubocznych, czyli wypróżnianie. Wiele osób mylnie utożsamia je z metabolizmem, tymczasem jest to tylko jeden z wielu elementów całego procesu. Sprawdźmy, jak częste wypróżnianie wpływa na przemianę materii i czy może prowadzić do redukcji wagi.
Częste wypróżnianie a chudnięcie
W opinii wielu osób częste wizyty w toalecie są równoznaczne z szybkim metabolizmem. Jest to mit, z którego rodzi się jeszcze jeden – wypróżnianie wpływa na proces odchudzania. Niestety, nie ma to wiele wspólnego z prawdą i żeby to zrozumieć, należy dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest przemiana materii.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, metabolizm to ogół reakcji biochemicznych – odbywa się w komórkach ludzkiego ciała i dotyczy:
- pobierania składników odżywczych, w tym białek, węglowodanów i tłuszczów
- przekształcania składników odżywczych w energię
- wydalania produktów ubocznych
Częstotliwość wyróżniania nie ma nic wspólnego z tempem przemiany materii. Bywa spowolnione, np. w wyniku niedoboru błonnika, co jednak nie oznacza, że w takiej sytuacji procesy metaboliczne przebiegają w niewłaściwy sposób. Wręcz przeciwnie – przemiana materii może być jak najbardziej prawidłowa.
Oczywiście zasada ta działa również w drugą stronę. Możesz więc często chodzić do toalety, ale mieć jednocześnie problemy z prawidłowym metabolizmem. Zrozumienie tego jest kluczowe, zwłaszcza dla osób, które pragną skutecznie walczyć z nadwagą lub otyłością. Z czego to wynika?
Okazuje się, że wiele osób mylnie sądzi, że częste wypróżnianie jest równoznaczne z utratą kilogramów. Owszem, po wizycie w toalecie możesz zauważyć delikatną zmianę wagi, jednak będzie ona równoznaczna z masą stolca. Co więcej, podczas wypróżnienia często dochodzi do uwolnienia gazów, w efekcie czego możesz czuć się „lżej”. Wynika to jednak nie tyle z redukcji wagi, co ze zmniejszenia wzdęcia.
Jeżeli więc nie możesz schudnąć, zadbaj nie tylko o częstotliwość wypróżnień, ale i o prawidłową przemianę materii. Dzięki szybkiemu metabolizmowi możliwa jest efektywniejsza redukcja wagi, a także zyskanie lepszego samopoczucia. Aby osiągnąć pożądany efekt, możesz skorzystać z kilku sposobów, o których piszemy w dalszej części artykułu.
Polecamy: Jakie zioła na jelita? Domowe sposoby na dolegliwości jelitowe
Prawidłowe wypróżnianie – jak często?
Zanim jednak przejdziemy do metod na przyspieszenie przemiany materii, warto jeszcze na chwilę zatrzymać się przy częstotliwości wypróżniania. Może ona różnić się znacząco, ponieważ procesy trawienne przebiegają u każdego z nas w różnym tempie.
Za prawidłowe wypróżnianie uznaje się więc oddawanie stolca 2-3 razy dziennie, choć w granicach normy znajduje się też częstotliwość na poziomie 3 wizyt w toalecie w tygodniu. Wpływ na taki stan rzeczy mogą mieć dieta, aktywność, stres, ciąża, a nawet przyjmowane leki czy choroba.
Grunt to wypróżniać się regularnie i możliwie jak najczęściej. Jeżeli twoje wizyty w toalecie mają miejsce zaledwie raz na kilka dni, może to oznaczać problem z zaparciami. Często niesie to za sobą ryzyko rozmaitych dolegliwości, dlatego warto skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów.
Metody na zwiększenie częstotliwości wypróżnień:
- odpowiednie nawadnianie organizmu (minimum 2 litry wody dziennie)
- dostarczanie organizmowi odpowiednich witamin i minerałów
- dieta bogata w błonnik
- unikanie niezdrowej, wielokrotnie przetworzonej żywności
- wdrożenie aktywności fizycznej
W przypadku długotrwałych zaparć, które stanowią problem nawet pomimo stosowania powyższych metod, warto skonsultować się z lekarzem.
Co jeść na lepszą przemianę materii?
Zostawmy temat wypróżnień i skupmy się na całościowym procesie przemiany materii, który ma wpływ na zdrowie, samopoczucie oraz… wagę. Wynika to z tego, że dobry metabolizm pozwala na szybkie przekształcanie składników odżywczych w energię, a także efektywniejszą redukcję tkanki tłuszczowej.
Najważniejszym składnikiem, odpowiedzialnym za przyspieszenie przemiany materii, jest błonnik. Jak wykazały badania, jego spożycie nie tylko sprzyja utracie wagi, ale również utrzymaniu prawidłowej diety [1]. Wynika to faktu, że ta grupa związków zapewnia długotrwałe uczucie sytości, przyczyniając się do ograniczania podjadania, a także poprawia perystaltykę jelit.
Najlepsze źródła błonnika to:
- warzywa
- owoce
- produkty zbożowe
- rośliny strączkowe
- orzechy
Polecamy zwłaszcza spożywanie brokułów, ziemniaków, pieczywa razowego, pełnoziarnistego, otrębów, suszonych owoców i grochu. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na poprawienie przemiany materii.
Doskonałym sposobem na przyspieszenie metabolizmu jest też spożywanie białka – nie tylko przyczynia się do tego, że organizm czerpie więcej energii z tłuszczów, ale również poprawia masę ciała i ma pozytywny wpływ na budowę mięśni [2].
Polecamy: Jakich posiłków unikać aby pozbyć się senności po jedzeniu?
Jak przyspieszyć metabolizm domowymi sposobami?
Białko i błonnik to nie wszystko, co może pomóc ci przyspieszyć metabolizm. Istnieje jeszcze kilka innych domowych metod, które pozwolą osiągnąć efekt w stosunkowo krótkim czasie.
Jeżeli chcesz poprawić przemianę materii:
- spożywaj ryby morskie i oleje roślinne bogate w kwasy omega-3
- pij dużo wody (minimum 2 litry dziennie)
- postaw na zieloną herbatę (najlepiej 2 filiżanki dziennie)
- jedz regularnie i z umiarem
- stosuj niskokaloryczną dietę, bogatą w wartościowe składniki odżywcze
- nie zapominaj o śniadaniach
- zadbaj o aktywność fizyczną
- zastosuj sprawdzone suplementy diety
Ważne
Pamiętaj, że największymi wrogami metabolizmu są źle przeprowadzone głodówki, brak ruchu, a także słodycze i niezdrowe, wielokrotnie przetworzone dania.
Chcąc zadbać o prawidłową przemianę materii, musisz dokonać kilku zmian w swoim życiu – dzięki nim lepiej zadbasz o swoje zdrowie, poprawisz codzienne samopoczucie i oczywiście przyspieszysz proces odchudzania.
Źródła:[1] Miketinas, D. C., Bray, G. A., Beyl, R. A., Ryan, D. H., Sacks, F. M., & Champagne, C. M. (2019). Fiber Intake Predicts Weight Loss and Dietary Adherence in Adults Consuming Calorie-Restricted Diets: The POUNDS Lost (Preventing Overweight Using Novel Dietary Strategies) Study. The Journal of nutrition, 149(10), 1742–1748.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31174214/
[2] Morales, F. E., Ms, Tinsley, G. M., & Gordon, P. M. (2017). Acute and Long-Term Impact of High-Protein Diets on Endocrine and Metabolic Function, Body Composition, and Exercise-Induced Adaptations. Journal of the American College of Nutrition, 36(4), 295–305.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28443785/
Dodaj komentarz