Połączenie kaszy jaglanej z twarogiem w postaci placków jest wyjątkowo udane. A kiedy dodatkowo całość podamy z domowymi powidłami czy świeżymi owocami, otrzymamy zaskakująco pyszny deser.
Może pojawić się jeden problem – placki mogą rozpadać się w trakcie smażenia. Dlatego masa na placki musi być dobrze ugnieciona i zbita. Dodatkowo polecam smażyć placki prawie na suchej patelni, a najlepiej bez dodatku oleju. Ale zdaję sobie sprawę, że nie każdy ma odpowiednią patelnię.
Kolejny problem – placki bardzo szybko znikają z talerza. 🙂
Poniżej moja propozycja podania. Możecie wykorzystać dowolne owoce, powidła czy jakiś zdrowy krem. Do rzeczy jednak… 🙂
Placki z kaszy jaglanej i twarogu – składniki
- kostka twarogu (250g)
- 3/4 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
- mąka kukurydziana lub pszenna jako „panierka”
Przygotowanie:
- Kaszę przelewamy zimną i wrzącą wodą, aby pozbyć się goryczki, a następnie wsypujemy do garnka.
- Kaszę zalewamy zimną wodą. Standardowe proporcje, czyli 1:2 (1 szklanka kaszy do 2 szklanek wody), doprowadzamy do wrzenia i gotujemy około 15 minut na wolnym ogniu, pod przykryciem. Po ugotowaniu pozostawiamy do wystudzenia – kasza całkowicie wchłonie wodę.
- Twaróg wkładamy do miski i dokładnie rozgniatamy widelcem, ręką lub tłuczkiem. UWAGA! Nie polecam do placków twarogu sernikowego. Jeżeli takiego użyjecie, placki na 100% rozpadną się podczas smażenia. Twaróg sernikowy radzę wykorzystać do jakiegoś ciasta – szczególnie polecam mój sernik oreo na zimno.
- Do ugniecionego twarogu dodajemy 3/4 szklanki ugotowanej, całkowicie wystudzonej kaszy jaglanej.
- Całość ponownie i dokładnie zagniatamy, by miała konsystencję, jak na zdjęciu poniżej.
- Formujemy placki i obtaczamy je w mące – polecam kukurydzianą.
- Na patelni rozgrzewamy niewielką ilość oleju i smażymy placki. Jak już pisałem – najlepiej smażyć placki bez oleju, jeżeli patelnia na to pozwala i mamy pewność, że placki nie będą przywierać do jej powierzchni.
- Smażymy placki raz na jednej, raz na drugiej stronie na lekko złocisty kolor.
Nie dodawałem do masy cukru, ponieważ jest go wystarczająco dużo w powidłach czy owocach, które wykorzystałem do dekoracji.
A jeśli chodzi o kaszę jaglaną – zachęcam także do wypróbowania innych moich przepisów. Szczególnie polecam mus z kaszy jaglanej, rafaello z kaszy jaglanej i moje ulubione ciasto, jakim jest szarlotka bezglutenowa pełna pysznych jabłek ?!
I jak zawsze czekam na wasze komentarze odnośnie przepisu oraz jego modyfikacji.
Dodaj komentarz