Olej rzepakowy – działanie na włosy

olej rzepakowy na włosy

Olej rzepakowy znany jest głównie z kuchni. Smażymy na nim, dodajemy do sałatek, ale czy sprawdzi się także w kosmetyce? Jak się okazuje, olej rzepakowy wykazuje dobroczynne działanie na włosy.

Podpowiadamy, w jaki sposób go stosować, by osiągnąć najlepsze efekty. Ile oleju powinniśmy nakładać oraz na co uważać, by sobie nie zaszkodzić? Jak działa olej rzepakowy na włosy?

Olej rzepakowy – wpływ na włosy

Olej rzepakowy doskonale sprawdza się w olejowaniu włosów. Metoda ta przywraca kosmykom miękkość, elastyczność i nadaje wyjątkowego blasku.

Skład i konsystencja oleju rzepakowego sprawiają, że bardzo pozytywnie wpływa na strukturę łodyg. Dzięki niemu są miękkie w dotyku, ale także bardziej odporne na uszkodzenia. Jak działa olej rzepakowy na włosy? Olej otula łodygę ochronną warstwą – łuski domykają się, a powierzchnia włosa staje się gładka. [1]

Ważne

Regularne olejowaniu włosów olejem rzepakowym zmniejsza porowatość włosów, które stają się elastyczne i bardzo gładkie.

Pierwsze efekty zaobserwujemy już po pierwszym zastosowaniu tej metody, jednak najlepsze rezultaty osiągniemy, gdy uzbroimy się w cierpliwość i systematyczność. Regularne olejowanie włosów ochroni ich delikatną strukturę przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Jak stosować olej rzepakowy na włosy

Olej rzepakowy jest bardzo prosty w stosowaniu. Olejowanie z wykorzystaniem tego środka pozwala w szybkim czasie uzyskać wygładzone i zdrowe włosy, należy przestrzegać jednak kilku zasad.

Olej rzepakowy jest emolientem, a więc substancją natłuszczającą. Jej zadaniem jest zamykanie we włosie wilgoci, nie zaś bezpośrednie jej dostarczanie. Prawidłowe olejowanie olejem rzepakowym wymaga, zatem, poprzedzenia go stosownym podkładem nawilżającym. Zatem zanim nałożymy olej rzepakowy na włosy, wcieramy w nie humektant.

Podkład taki dostarcza łodydze wody oraz innych cennych substancji. W tej roli znakomicie sprawdzi się żel aloesowy. Ta niezwykle popularna ostatnio substancja to złoty środek nawilżający i łagodzący, który sprawdzi się zarówno na włosach, jak i skórze.

Polecamy: Skrzyp polny na porost włosów – działa czy nie?

Pamiętaj jednak, by dokładnie zapoznać się ze składem produktów z aloesem. Niestety często zdarza się, że znajdziemy w nich alkohol denaturowany (alkohol denat), który silnie wysusza włosy i nie wpływa korzystnie na ich strukturę. Szukaj artykułów zawierających czysty aloes lub ten z dodatkiem innych humektantów, jak na przykład gliceryna.

Doskonałym podkładem pod olej rzepakowy na włosy mogą się także okazać różne naturalne hydrolaty i mgiełki bez alkoholu.

Olej rzepakowy na włosy – na jakie efekty możesz liczyć

Tak, jak wspomnieliśmy, efekt zaobserwujemy już po pierwszym zastosowaniu oleju rzepakowego na włosy. Regularność i konsekwencja pozwolą poprawić kondycję włosów i wydobyć pełnię koloru.

Olej rzepakowy pozwala:

Nawilżyć włosy – zastosowanie oleju na podkład humektantowy umożliwia zatrzymanie wilgoci w łodydze, dzięki czemu włosy stają się elastyczne i znacznie mniej łamliwe.

Odżywić kosmyki – składniki zawarte w oleju rzepakowym kondycjonują włosy i nadają im piękny połysk.

Domknąć łuski – dzięki pokryciu łodyg warstwą ochronna oleju łuski włosa mogą się domknąć, co skutkuje dużo gładszą powierzchnią i poprawą struktury.

Osłonić przed uszkodzeniami – domknięcie łusek, a także zwiększenie nawilżenia i elastyczności chroni łodygi przed wpływem czynników zewnętrznych – włosy mniej się łamią i lepiej znoszą zabiegi stylizacyjne.

Polecamy: Czy sól morska wpływa na wypadanie włosów?

Systematyczne stosowanie oleju rzepakowego na włosy znacznie poprawia ich kondycję, sprawiając, że fryzura lepiej się układa.

Olejowanie znacznie ogranicza także problem puszenia się włosów. Zjawisko to spowodowane jest głównie otwieraniem się łusek łodyg. Uchylone, powodują, że na naszej głowie pojawia się niezbyt pożądane „siano”, a fryzura zaczyna przypominać mop. W przeciwieństwie do olejów wnikających, jak na przykład olej kokosowy, rzepakowy nie przedostaje się pod łuski. Dzięki temu powierzchnia łodygi się wygładza, a sam środek świetnie sprawdzi się w przypadku włosów wysoko- i średnioporowatych.

Olejowanie olejem rzepakowym – na co uważać

Olej rzepakowy posiada szereg zalet, które sprawiają, że wykorzystywanie go do procesu olejowania jest znakomitym pomysłem.

Jednak i tutaj musimy zwrócić uwagę na to, by stosować go we właściwy sposób.

Po pierwsze – nie za dużo

Olejowanie przyniesie pożądane efekty jedynie wtedy, gdy przeprowadzimy je w sposób prawidłowy. Słowo klucz to „umiar”.

Przede wszystkim, uważajmy na ilość oleju rzepakowego nakładanego na włosy. Nie ma potrzeby wylewania na nie połowy butelki. Kosmyki nie muszą ociekać olejem, wystarczy wetrzeć w nie delikatnie taką ilość, która pokryje całą łodygę.

Po drugie – nie za często

Równie istotnym aspektem, jak ilość, jest także częstotliwość stosowania oleju rzepakowego na włosy. Tutaj także nie należy dać się ponieść. Stosowanie oleju raz na dwa tygodnie w zupełności wystarczy. Pamiętajmy jednak, by bacznie obserwować to, co się dzieje na głowie i reagować na bieżąco. W przypadku, gdy zaobserwujemy nasilone przetłuszczanie się kosmyków, warto zmniejszyć częstotliwość przeprowadzania kuracji.

Po trzecie – z rozwagą

Stosując jakąkolwiek metodę kosmetyczną, czy to na włosy, czy na twarz lub ciało, należy przyglądać się reakcji naszego organizmu.

Nasza skóra i włosy różnią się, a co za tym idzie – odmienne są także ich potrzeby.  Z tego względu niektórym będzie odpowiadało nakładanie oleju rzepakowego na włosy i skórę głowy, innym taka kuracja nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Bywa, że skalp nie toleruje olejów i stosowanie ich w tym miejscu może skończyć się wzmożonym wypadaniem włosów. W takiej sytuacji olej rzepakowy na włosy nakładajmy jedynie na długości – najlepiej około 10 cm od skóry głowy.

Tak, jak wspomnieliśmy, zasada ta dotyczy także częstotliwości przeprowadzania kuracji.

Po czwarte – zawsze na podkład

Oleje same w sobie nie mają właściwości nawilżających. Ich zadaniem jest zatrzymywanie w łodydze włosa wilgoci, która już się tam znajduje.

Z uwagi na to olejowanie zawsze należy przeprowadzać na podkład humektantowy. Nakładanie oleju na suche włosy może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego – podkreśli suchość kosmyków lub spowoduje układanie się ich w nieatrakcyjne „strączki”.

Nakładanie pod olej odpowiedniego podkładu nawilżającego pozwala wydobyć w włosów ich piękno. Wilgoć zostaje zamknięta w łodydze, a jednocześnie łuski znajdują się w prawidłowej pozycji. Powierzchnia włosa staje się gładka i lśniąca.

Olej rzepakowy – stosowanie doustne

Olejowanie za pomocą oleju rzepakowego pozwala uzyskać zdrowe włosy, które zachwycają sprężystością i połyskiem.

Nie jest to jednak jedyny sposób, w jaki ta substancja może wpłynąć na nasze fryzury. Pamiętajmy, że dobrze odżywiony organizm to właściwie „nakarmione” cebulki, a co za tym idzie – zdrowe włosy.

Polecamy: Czosnek: działanie na porost i wypadanie włosów (jak stosować?)

W oleju rzepakowym znajdziemy mnóstwo wartościowych związków, które wpływają na kondycję włosów również „od środka”. Złocista substancja zawiera witaminy A, D, E, K, a także nienasycone kwasy tłuszczowe i sterole roślinne.

Jaki olej rzepakowy na włosy

Do niewątpliwych zalet oleju rzepakowego należy jego niska cena i łatwa dostępność. Znajdziemy go na półkach niemal każdego sklepu spożywczego.

Jaki olej rzepakowy będzie najlepszy na włosy? Jak w przypadku wielu produktów, im bardziej są przetworzone – tym mniej korzyści przynoszą. Wybierajmy, zatem, olej rzepakowy z zimnego tłoczenia. Taka forma ma lepszą jakość i zawiera o wiele więcej substancji, dzięki którym olej rzepakowy może działać pozytywnie na włosy i skórę.

Najlepszą formą do stosowania wewnętrznego, ale także i olejowania, będzie olej ekologiczny. Butelki z nim znajdziemy w sklepach bio – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.


Źródła:

  1. Written by Katey Davidson, MScFN, RD on October 30, 2019 — Medically reviewed by Adda Bjarnadottir, MS, RDN (Ice), Should You Use Rapeseed Oil? Everything You Need to Know

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *