Olej kokosowy na rzęsy to naturalne rozwiązanie dla kobiet, którym zależy na wydłużeniu i zagęszczeniu włosków. Jak go stosować i jakie efekty zapewnia?
Piękne, wyraziste rzęsy wspaniale podkreślają spojrzenie, dlatego wykorzystujemy różne sposoby na poprawę ich wyglądu. Osoby posiadające cienkie, rzadkie włoski powinny wypróbować sprawdzone metody na ich wzmocnienie – najbardziej polecaną jest olej kokosowy.
Olej kokosowy – właściwości i zastosowanie w kosmetyce
Olej kokosowy posiada wiele cennych właściwości wpływających na wygląd oraz zdrowie włosów, skóry i paznokci, dlatego jest szeroko stosowany w kosmetyce.
Za jego najważniejszy składnik uważa się kwas laurynowy należący do kwasów tłuszczowych, który naturalne występuje m.in. w mleku matek. Ma on właściwości antybakteryjne, antywirusowe, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne [1].
Ponadto w substancji znajduje się kwas foliowy, jod, żelazo, potas, wapń, magnez oraz fosfor, a także witaminy C, E, B6 i B12.
Olej kokosowy stosowany zewnętrznie wspaniale działa na skórę:
- zwalcza zmiany trądzikowe
- głęboko nawilża
- przywraca równowagę bariery hydrolipidowej [2]
- chroni przed promieniowaniem UV
- przeciwdziała starzeniu się
- łagodzi stany zapalne
Jest bardzo pomocny przy różnego typu chorobach skóry – poza trądzikiem radzi sobie też z łuszczycą, Atopowym Zapaleniem Skóry, grzybicą czy egzemą. Zwalcza również opryszczkę.
Olej kokosowy wykorzystuje się przy pielęgnacji włosów, ponieważ kwas laurynowy wnika głęboko w ich strukturę, pomagając je odbudować. Posiada właściwości:
- nawilżające
- wzmacniające
- regenerujące
- wygładzające
- poprawiające objętość
- unoszące włosy u nasady
- poprawiające skręt
Sprawdzi się szczególnie na włosach niskoporowatych – u osób ze strukturą wysokoporowatą może powodować puszenie się kosmyków.
Olej kokosowy znajdziemy w wielu kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy – może być podstawą naturalnych kremów, balsamów i peelingów.
Wykorzystuje się go w odżywkach i maskach do włosów czy preparatach wzmacniających paznokcie.
Składnik ten może stanowić także bazę pod tworzenie naturalnych kosmetyków w domu – ma bardzo łagodne działanie i rzadko uczula. Można łączyć go z innymi olejkami, by wzmocnić jego pielęgnacyjne właściwości.
Olej kokosowy stosowany samodzielnie może posłużyć za naturalny balsam do ciała lub do ust – świetnie rozwiązuje problem przesuszonej, spierzchniętej skóry.
Co ciekawe, substancję tę stosuje się także jako bezpieczny sposób na wybielanie zębów – można połączyć ją z sodą oczyszczoną, ksylitolem i miętowym olejkiem eterycznym, by efektywnie rozjaśnić swój uśmiech.
Coraz popularniejsze staje się używanie oleju kokosowego jako niedrogiej i skutecznej kuracji wzmacniającej rzęsy. Tak jak w przypadku włosów na głowie, powoduje ich głębokie odżywienie i nawilżenie.
Posiada także właściwości ochronne, zabezpieczając rzęsy przed wysuszającym działaniem kolorowych kosmetyków czy środków do demakijażu.
Dużą zaletą jest fakt, że można stosować go nie tylko na same rzęsy, ale całą okolicę oczu – nawilży delikatną skórę i ochroni ją przed powodującym fotostarzenie promieniowaniem UV.
Polecamy: Czy wazelina naprawdę wydłuża rzęsy?
Czy olej kokosowy wpływa na porost rzęs?
Olej kokosowy ma wpływ na porost rzęs i może sprawić, że będą dłuższe i bardziej gęste.
Wynika to z obecności kwasów tłuszczowych, które głęboko odżywiają włoski, wspierając ich regenerację. W efekcie rzęsy rosną szybciej i stają się mocniejsze.
Stosowanie tego składnika chroni także przed osłabieniem i wypadaniem włosków, np. na skutek częstego noszenia makijażu, używania zalotek czy doczepiania sztucznych rzęs.
Dla wzmocnienia efektu warto połączyć olej kokosowy z olejkiem rycynowym, który również przyspiesza porost włosków. Należy jednak zachować ostrożność ze względu na możliwość wystąpienia podrażnień skóry u niektórych osób.
Jak stosować olej kokosowy na rzęsy?
Kuracja wzmacniająca rzęsy z pomocą oleju kokosowego to proste i niedrogie rozwiązanie, z którego może skorzystać każda kobieta.
Najlepiej wybrać w tym celu olej nierafinowany, czyli tłoczony na zimno – jest to jego najczystsza postać zachowująca większość cennych składników.
Warto nakładać go na rzęsy regularnie, np. codziennie po wieczornym demakijażu, dzięki czemu przez noc będzie mógł się wchłonąć, nawilżając i regenerując włoski.
Jak nakładać olej kokosowy?
Można wykorzystać do tego po prostu palec, na który wystarczy nałożyć odrobinę kosmetyku i delikatnie wsmarować go w rzęsy. Należy przy tym koniecznie pamiętać o wcześniejszym dokładnym umyciu rąk, by nie przenieść bakterii w okolice oczu.
Wygodnym sposobem będzie też wykorzystanie czystej szczoteczki do rzęs, np. po zużytym tuszu – dzięki niej dokładnie rozprowadzimy olej, unikając nałożenia go w zbyt dużej ilości.
Naturalny kosmetyk możemy też delikatnie wsmarować w powieki, uważając jednak, by nie przedostał się do śluzówki oka.
Jakich efektów można się spodziewać?
Regularne stosowanie oleju kokosowego na rzęsy przyniesie świetne efekty.
Już po kilku tygodniach kuracji można się spodziewać, że włoski staną się:
- dłuższe
- bardziej gęste
- grubsze
- mocniejsze
- mniej skłonne do wypadania
- bardziej lśniące
Jest to więc idealna metoda dla osób o naturalnie cieńszych, mniej widocznych włoskach. Świetnie sprawdzi się w sytuacji osłabienia rzęs, np. na skutek ich przedłużania.
Dodatkowym efektem może być też poprawa wyglądu skóry wokół oczu, jeśli zastosujemy olej również na powieki.
Polecamy: Domowe sposoby na długie i gęste rzęsy?
Podsumowanie
Olej kokosowy to naturalny kosmetyk o wielu niezwykłych właściwościach – sprawdzi się przy pielęgnacji skóry, włosów i paznokci.
Stanowi nieoceniony sposób na wzmocnienie, wydłużenie i zagęszczenie rzęs. Mocno je odżywia oraz chroni przed uszkodzeniami i wypadaniem.
Do jego zalet należy wysoka skuteczność przy bezpieczeństwie stosowania oraz stosunkowo niskiej cenie.
Źródła:
- Wertz P. W. (2018). Lipids and the Permeability and Antimicrobial Barriers of the Skin. Journal of lipids, 2018, 5954034.
- Lin, T. K., Zhong, L., & Santiago, J. L. (2017). Anti-Inflammatory and Skin Barrier Repair Effects of Topical Application of Some Plant Oils. International journal of molecular sciences, 19(1), 70.
Dodaj komentarz