Redukcja nadmiernych kilogramów dla wielu osób jest szczególnie ważna i nie ukrywają, że wręcz stanowi dla nich priorytet na pewnym etapie życia. Czy termogeniki są w stanie wspomóc tę nierówną walkę z niechcianym tłuszczem? Sprawdźmy, które rzeczywiście warto stosować.
Jeśli ty również kiedyś chciałeś, aby liczby na wadze były mniejsze, to z pewnością masz za sobą niejedną dietę odchudzającą, a także spróbowałeś wielu specyfików mających przybliżyć cię do upragnionej wagi.
Niestety, wiele środków działa na zasadzie efektu jojo bądź nie zawsze są korzystne dla organizmu. Dlatego zdecydowaliśmy się przybliżyć charakterystykę naturalnych termogeników. Tego typu naturalne substancje stanowią skuteczny sposób walki z nadwagą, a na dodatek mogą być zastosowane przez wiele osób.
Czym są termogeniki i jakie są efekty ich stosowania?
Termogeniki są to substancje, których nazwa pochodzi od zjawiska termogenezy, a więc wytwarzania ciepła przez organizm. Sprawiają one, że zwiększa się tempo przemiany materii poprzez podniesienie temperatury ciała. Tym samym, dochodzi do stymulacji metabolizmu tłuszczowego oraz redukcji tkanki tłuszczowej.
Efekty przyjmowania suplementów diety zawierających naturalne termogeniki to:
- zmniejszenie tkanki tłuszczowej
- uskutecznienie procesu lipolizy
- zwiększenie wydolności organizmu
- ograniczenie wchłaniania tłuszczów i węglowodanów
- pobudzenie energii do działania
- wywołanie uczucia sytości
- zahamowanie głodu pomiędzy posiłkami głównymi
Jakie są źródła występowania termogeników?
Termogeniki dzieli się na dwie grupy: naturalne i syntetyczne.
W pierwszej grupie znajdują się substancje pozyskiwane ze źródeł roślinnych.
Druga grupa obejmuje natomiast takie termogeniki, jakie mogą już być bardziej szkodliwe dla zdrowia. Będą to na przykład: efedryna, sibutramina, dinitrofenol czy fentermina.
Ekstrakty z naturalnych termogeników nasilają rozwój procesu termogenezy, równocześnie hamując apetyt i dodając organizmowi energii. [1]
Poniżej prezentujemy listę termogeników, wliczających się do grupy pierwszej, a więc naturalnej.
Kofeina
Ten naturalny stymulant występuje w ponad sześćdziesięciu roślinach, na przykład w: kawie, kakao, guaranie, czy yerba mate. Jego główne działanie bazuje na zwiększeniu poziomu wydzielania się adrenaliny oraz na zahamowaniu apetytu.
Ekstrakt z zielonej herbaty
Termogeniczne oddziaływanie ekstraktu z zielonej herbaty wynika z tego, iż w jej składzie znajdują się katechiny i kofeina, które wspólnie podwyższają w sposób znaczący temperaturę ciała. Ponadto badania wskazują, że zielona herbata zmniejsza apetyt. [2]
Kapsaicyna
Jest to cząsteczka występująca w papryce chilli, wpływająca na jej ostrość. Odpowiada ona za wydzielanie adrenaliny oraz za zahamowanie odczuwania głodu.
Piperyna
Substancja ta występuje w wierzchniej warstwie owoców czarnego pieprzu. Przyczynia się ona do uregulowania rytmu wypróżnień u osób mających z tym problemy. Dodatkowo usprawnia ona procesy trawienne, co ma spore znaczenie w trakcie odchudzania się.
Kurkumina
Jeden ze związków chemicznych występujących w korzeniu kurkumy, odpowiadający nie tylko za pobudzanie procesu termogenezy, ale również za wyregulowanie poziomu stężenia glukozy we krwi. To z kolei przekłada się na zniwelowanie występowania napadów głodu oraz za usprawnienie pracy przewodu pokarmowego. W efekcie dochodzi do redukcji masy ciała.
Imbir
Roślina uprawna wykazująca szereg korzystnych właściwości, do jakich zaliczają się: usprawnienie procesów trawiennych, zapobieganie wzdęciom, a także załagodzenie dolegliwości żołądkowo – jelitowych.
Cynamon
Przyprawa otrzymywana z wysuszonej kory cynamonowca – reguluje stężenie glukozy we krwi, hamując napady głodu, co jest wyjątkowo ważne u osób, które dopiero zaczynają się odchudzać albo nie mają zbyt dużego poziomu motywacji. Cynamon zmniejsza również apetyt na słodycze.
Wyciąg z gorzkiej pomarańczy
W gorzkiej pomarańczy znajduje się synefryna, a więc związek zbliżony działaniem do efedryny. Ma on jednak o wiele łagodniejsze i bezpieczniejsze dla organizmu działanie. Synefryna wykazuje nie tylko aktywność termogeniczną, ale też niweluje poczucie zmęczenia po treningach oraz dodaje energii. Ekstrakt z Citrus Aurantinum hamuje także nadmierny apetyt.
Forskolina
Substancja wchodząca w skład pokrzywy indyjskiej, wykazująca działanie termogeniczne i zapobiegająca pojawianiu się wahań poziomu glukozy we krwi.
Tamaryndowiec malabarski
Wyciąg z tej egzotycznej rośliny zawiera w sobie kwas hydroksycytrynowy HCA, w doniesieniach naukowych opisywany jako jeden ze skuteczniejszych naturalnych środków wspomagających redukcję masy ciała. [3]
Co ciekawe, zdolność indukowania termogenezy mają nie tylko przyprawy, ale również inne produkty spożywcze.
Jeśli zastanawiasz się, co jeść, żeby schudnąć, to do naturalnych termogeników zaliczają się także:
- niskotłuszczowy nabiał
- mięso
- ryby
Opinie o termogenikach
W Internecie można znaleźć wiele informacji na temat termogeników. Osoby, które zrzucają nadprogramowe kilogramy i dążą do tego, aby czuć się lepiej we własnym ciele w sposób naturalny przede wszystkim podkreślają, iż cenią to, że mają do wyboru naturalne składniki.
Na rynku jest wiele środków chemicznych, szkodliwych dla ciała lub mogących wywołać skutki uboczne w przyszłości. Aktualnie zaś wielu osobom zależy na tym, by stosować to, co zdrowe i neutralne.
Kolejno, chwalona jest dostępność termogeników. Suplementy diety z naturalnymi substancjami są dostępne zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i internetowych. Wiele marek kojarzonych z prozdrowotnym stylem życia oferuje autorsko opracowane formuły termogeników, które konsumenci mogą kupić za pośrednictwem stron internetowych.
Ceny są przystępne, co stanowi kolejną zaletę i zachętę do zakupu recenzowanych suplementów diety.
Wśród wymienianych zalet podaje się również wszechstronne działanie, które nie polega tylko na spalaniu tkanki tłuszczowej, ale też na ustabilizowaniu procesów trawiennych oraz pobudzeniu do działania ze względu na zwiększoną energię. Ten atut bardzo często wymieniany jest przez osoby, które dużo ćwiczą.
Czy termogeniki są bezpieczne?
Jeśli zamierzasz stosować termogeniki, to decydując się na produkty naturalne, podane na liście powyżej nie musisz się obawiać, iż mogłoby zaszkodzić twojemu zdrowiu.
Oczywiście, musisz mieć pewność, że na żadną z substancji nie masz uczulenia. W przypadku nawet najmniejszych wątpliwości, skonsultuj swój wybór z lekarzem, aby wykluczyć przeciwwskazania.
Poinformuj lekarza o tym, jakie leki przyjmujesz na co dzień, ponieważ niektóre z nich mogą wchodzić w interakcje z termogenikami.
Chociaż są to naturalne składniki, to nie dla każdego organizmu pozostają one obojętne.
Niektóre z termogeników powodują nadmierną potliwość oraz częstsze oddawanie moczu, a więc musisz zatroszczyć się o adekwatne nawodnienie organizmu, aby nie doprowadzić do jego odwodnienia.
Jak dawkować termogeniki?
Jako że grupa termogeników jest obszerna, sposób ich dawkowania będzie odmienny, w zależności od tego, na jaki zdecydujesz się suplement diety.
Dlatego tak ważne jest to, abyś szczegółowo zapoznał się z treścią ulotki, jaką producent konkretnego specyfiku dołączy do opakowania. Zobaczysz wtedy, jaka jest wskazana dawka oraz o jakiej porze wybrany specyfik stosować, aby przyniósł jak najwięcej korzyści dla organizmu. Ponadto przeczytasz, ile czasu powinna trwać kuracja.
Zwykle dawka i czas przyjmowania naturalnych spalaczy tłuszczu uzależnione są od tego, jakie efekty ktoś chce uzyskać. Na przykład, jeśli zależy ci na zahamowaniu apetytu, to rekomendowane jest przyjmowanie suplementu diety przed posiłkiem.
Kiedy natomiast chcesz mieć więcej energii i wydajniej ćwiczyć, to zażycie kapsułek polecane jest przed rozpoczęciem treningu.
Ile kosztują termogeniki i gdzie je kupić?
Ceny za poszczególne preparaty są zróżnicowane, w zależności od tego, na jakie konkretnie się decydujesz, jaka jest ich pojemność, a także jak długą kurację planujesz.
Kupując termogeniki, zawsze decyduj się na wyroby atestowane, od znanych w branży producentów. Tylko wtedy zyskujesz gwarancję otrzymania środków naturalnych, bezpiecznych dla organizmu oraz oryginalnych.
Podsumowanie – czy warto zakupić termogeniki?
Miej na uwadze to, że nawet tak skuteczne i w pełni naturalne substancje, jakimi są termogeniki nie przyniosą spodziewanych rezultatów, o ile nie zmienisz dotychczasowych przyzwyczajeń i szkodliwych nawyków żywieniowych. Optymalnie zbilansowana, indywidualnie dobrana dieta oraz aktywność fizyczna są podstawą.
Myśląc natomiast o tym, co na odchudzanie zastosować ze środków neutralnych i bezpiecznych dla organizmu, postaw na termogeniki.
Zastąp nimi kaloryczne jedzenie, a podwyższą metabolizm i zwiększą wydzielanie ciepła z ciała. Termogeneza posiłkowa przynosi wiele korzyści. A jako że jest to proces całkowicie naturalny, warto o nim pomyśleć, kiedy dąży się do równowagi.
Decydując się na wprowadzenie do codziennego jadłospisu termogeników, możesz liczyć na to, że tym razem zauważysz korzyści, bez negatywnego wpływu na organizm. Tym samym, będziesz bardziej zmotywowany do utrzymania dobrych nawyków związanych z pozbywaniem się tkanki tłuszczowej.
Źródła:
- [1] Brandão, B. B., Poojari, A., & Rabiee, A. (2021). Thermogenic Fat: Development, Physiological Function, and Therapeutic Potential. International Journal of Molecular Sciences, 22(11), 5906. https://www.mdpi.com/1422-0067/22/11/5906
- [2] Jurgens TM, Whelan AM, Killian L, Doucette S, Kirk S, Foy E. Green tea for weight loss and weight maintenance in overweight or obese adults. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 12. Art. No.: CD008650. DOI: 10.1002/14651858.CD008650.pub2. Accessed 09 December 2022. https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD008650.pub2/full
- [3] https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0306987788900813?via%3Dihub
Dodaj komentarz