Ananas to jeden z tych tropikalnych owoców, który cieszy się dużą popularnością w naszym kraju. Dodaje się go do deserów, zdrowych sałatek, a nawet wytrawnych potraw, a jego wyjątkowy smak trudno porównać z jakimkolwiek innym. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak cenny jest ananas na odchudzanie. Włączając go do swojej diety, możesz zyskać wiele korzyści – zarówno tych związanych z wagą, jak i zdrowiem. Sprawdźmy, z czego to wynika.
Ananas – właściwości odchudzające
Ananas należy do owoców tropikalnych i pochodzi z Ameryki Południowej. Mieszkańcy tego kontynentu cieszą się jego smakiem i właściwościami prawdopodobnie od tysięcy lat. Do naszej kultury trafił dzięki odkryciom Krzysztofa Kolumba, a w Europie rozpowszechnili go Hiszpanie oraz Portugalczycy.
Dzisiaj ananas służy nie tylko jako składnik sałatek owocowych czy deserów. Jest także wartościowym elementem diet odchudzających, a jego spożywanie niesie wiele korzyści dla zdrowia.
Wynika to z faktu, że ananas stanowi doskonałe źródło:
- witamin (A, B, C i D)
- minerałów (magnezu, fosforu, potasu i wapnia)
I to właśnie te cenne składniki odpowiadają za właściwości prozdrowotne ananasa. Witamina C jest źródłem kolagenu, który buduje skórę i naczynia krwionośne, witamina A ma korzystny wpływ na proces widzenia i odporność, a pozostałe mikroelementy odpowiadają za równowagę kwasowo-zasadową czy ciśnienie krwi. Co więcej, ananas działa przeciwzapalnie, może mieć pozytywny wpływ na stawy i sprzyja leczeniu chorób płuc.
A co z tym odchudzaniem? Ananas jest przede wszystkim owocem niskokalorycznym – w jego 100 g znajduje się 56 kcal, dlatego może być składnikiem różnego rodzaju diet. Nie zawiera przy tym niezdrowych tłuszczów i nie podnosi poziomu złego cholesterolu, za to jest doskonałym źródłem błonnika. To właśnie on ma największy wpływ na właściwości odchudzające owocu.
Polecamy: Dlaczego witamina C sprzyja odchudzaniu?
Ananas, czyli źródło błonnika i naturalny probiotyk
Błonnik znajdujący się w ananasie pęcznieje w żołądku i skutecznie go wypełnia, zapewniając tym samym długotrwałe uczucie sytości. Dzięki temu ogranicza podjadanie między posiłkami, które ma zgubny wpływ na dietę. Co więcej, błonnik usprawnia proces trawienia, reguluje pracę jelit i zapobiega zaparciom. Jego regularne spożywanie jest kluczowe w walce z nadwagą i otyłością [1].
To jednak nie wszystko. Ananas zawiera również inny cenny składnik, kluczowy w kontekście odchudzania. Jest nim bromelaina – enzym roślinny odpowiedzialny za rozkład białek.
Nie tylko wykazuje ona właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe [2], ale również wspomaga działanie bakterii probiotycznych. Umożliwia rozwój cennych mikroorganizmów mikroflory jelitowej, co z kolei jest korzystne w walce z nadwagą i stanowi wsparcie dla osób znajdujących się na diecie redukcyjnej.
Warto dodać, że bromelaina przyspiesza przyswajanie białka, ułatwiając rozbudowę masy mięśniowej, a także usprawnia mikrokrążenie i umożliwia szybsze usuwanie nadmiaru płynów z organizmu. Wszystko to sprawia, że ananas będzie znakomitym składnikiem diety odchudzającej i pomoże ci w zrzuceniu zbędnych kilogramów.
Jak jeść ananasa, żeby schudnąć?
Ananas, dzięki swojemu cennemu składowi, może stanowić znakomite zastępstwo dla niezdrowych, słodkich przekąsek. Pamiętaj jednak, by spożywać dojrzałe owoce – najlepiej na surowo.
Ananas zamknięty w puszce, pomimo swojego wspaniałego smaku, pozbawiony jest wielu wartości odżywczych. Co więcej, skąpany w zalewie pełnej cukru, stanowi bombę kaloryczną, która może zniweczyć dotychczasowe efekty twojej diety.
Po czym poznać dojrzały owoc? Najlepiej po skórce, która musi być twarda i posiadać złocisto-żółtą barwę. Unikaj ananasów, na których widoczne są wgłębienia albo miękkie fragmenty, ponieważ może to oznaczać, że nie są najświeższe. Zwróć także uwagę na liście – powinny być mocne i posiadać zielony kolor. Jeżeli ich wyrwanie jest trudne, poczekaj kilka dni, ponieważ oznacza to, że owoc potrzebuje czasu, by dojrzeć.
Jak jeść ananasa? Najlepiej na surowo – zarówno samodzielnie, jak też w różnego rodzaju sałatkach owocowych czy dietetycznych deserach. Świetnym pomysłem może być także przygotowanie zdrowego, pożywnego koktajlu ananasowego, który możesz zjeść nawet przed treningiem. To nie tylko doskonały smak, ale również sposób na głód i dostarczenie organizmowi prawdziwej bomby witaminowej.
Sok z ananasa na odchudzanie
Równie zdrowy, co sam owoc, jest też świeżo wyciśnięty sok z ananasa. Dostarczy twojemu organizmowi wszystkie cenne składniki, takie jak witaminy, minerały i oczywiście bromelaina.
Sok wykazuje działanie moczopędne, stanowi źródło energii i usprawnia proces trawienia. Substancja pozwoli ci pozbyć się szkodliwych toksyn z organizmu, co z kolei przyczyni się do poprawy twojego codziennego samopoczucia.
Ważne
Pamiętaj – spożywaj wyłącznie świeżo wyciśnięty sok z ananasa, a nie zalewę z puszki. Ta może zawierać zbyt dużo cukrów prostych, które będą miały niekorzystny wpływ na proces odchudzania.
Ile można zjeść ananasa dziennie?
Ananas jest owocem zdrowym i sprzyjającym odchudzaniu, jednak nie można zapominać o tym, że w jego składzie znajdują się cukry proste. Dlatego spożywanie go w nadmiarze może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, a dodatkowo zwiększy kwasowość żołądka. W skrajnych przypadkach (jedzenie bardzo dużych ilości owocu) prowadzi do hiperwitaminozy.
Spożywaj więc ananasa w racjonalnych ilościach – najlepiej ograniczyć się do ćwiartki lub połowy owocu dziennie albo jednej szklanki świeżo wyciśniętego soku. W ten sposób dostarczysz swojemu organizmowi odpowiednią dawkę witamin, minerałów i błonnika, a twój proces odchudzania przebiegać będzie bezproblemowo.
Ananas na noc
Nie ma większych przeciwwskazań do jedzenia ananasa przed snem. Niektórzy specjaliści uważają nawet, że jest to dobre rozwiązanie w kontekście odchudzania, ponieważ enzym bromelainowy będzie działał również w nocy.
Warto jednak również w tej kwestii zachować pewną rozwagę i nie jeść ananasa codziennie przed snem. Mogłoby to doprowadzić np. do zgagi. Co więcej, na diecie redukcyjnej zaleca się spożywanie owocu w ciągu dnia – dzięki temu organizm będzie miał czas spalić dostarczone wraz z nim cukry proste.
Polecamy: Młody jęczmień – zastosowanie w odchudzaniu
Ananas a cukrzyca
Jeżeli chorujesz na cukrzycę, nie musisz całkowicie rezygnować z ananasów. Ze względu na wysoką zawartość błonnika zmniejszają one poziom glukozy oraz insuliny.
Nie oznacza to jednak, że możesz spożywać je każdego dnia. Pamiętaj, że owoce te stanowią źródło cukrów prostych, które mogą wpłynąć negatywnie na twoje zdrowie. Dlatego jedz je w bardzo niewielkich ilościach, raz na jakiś czas.
Ananas – przeciwwskazania
Choć ananas jest owocem zdrowym, który może wspomagać dietę odchudzającą, istnieją pewne przeciwwskazania do jego spożywania. Do minimum powinni ograniczyć go diabetycy, a także osoby uczulone na lateks, u których może wywołać niepożądane objawy. Ananas jest natomiast bezpieczny dla kobiet w ciąży.
Jeżeli stosujesz dietę redukcyjną, całkowicie zrezygnuj z owoców z puszki. Jak wspomnieliśmy wcześniej, pozbawione są one cennych witamin i minerałów, a przy tym stanowią bombę kaloryczną, która może zniweczyć efekty odchudzania.
Źródła:
- Slavin J. L. (2005). Dietary fiber and body weight. Nutrition (Burbank, Los Angeles County, Calif.), 21(3), 411–418.
- Rathnavelu, V., Alitheen, N. B., Sohila, S., Kanagesan, S., & Ramesh, R. (2016). Potential role of bromelain in clinical and therapeutic applications. Biomedical reports, 5(3), 283–288.
Dodaj komentarz