Jeżeli należysz do osób budujących masę mięśniową, z pewnością szukasz rozwiązań, które z jednej strony przyniosą ci odpowiedni efekt, a z drugiej nie będą stanowić zagrożenia dla zdrowia. Jednym z nich może okazać się berberyna – bioaktywna substancja, którą pozyskuje się z roślin. Jakie jest jej działanie i jak ją stosować?
Berberyna – suplement diety czy lek?
Berberyna to związek należący do grupy alkaloidów. Pozyskuje się ją z takich roślin, jak berberys zwyczajny, mahonia pospolita czy cynowód chiński, a znana i ceniona jest od tysięcy lat.
Berberynę stosowano w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości, a dzisiaj jest uznawana za jeden z najskuteczniejszych suplementów diety. Można zakupić ją bez recepty w wielu sklepach internetowych – również tych, które specjalizują się w odżywkach dla sportowców. Jej atutem jest także bardzo przystępna cena.
Warto dodać, że berberyna – stosowana w odpowiednich dawkach – jest bezpieczna dla zdrowia. Jej nadmiar może jedynie doprowadzić do problemów żołądkowych.
Właściwości zdrowotne
Berberyna znana jest przede wszystkim z pozytywnego wpływu na układ krwionośny. Do jej najważniejszych właściwości zaliczamy regulowanie poziomu glukozy we krwi oraz działanie przeciwcukrzycowe. Jak wykazały badania, może stanowić wsparcie dla diabetyków, a jej skuteczność porównywana jest nawet z działaniem różnego rodzaju leków [1]
Z czego to wynika? Berberyna opóźnia rozkład węglowodanów do cukrów prostych, a także imituje działanie insuliny. Co więcej, zmniejsza transport glukozy przez nabłonek jelita i poprawia wydzielanie glukagonu, dzięki czemu może być stosowana w walce z cukrzycą typu II.
Berberyna wpływa również korzystnie na ciśnienie krwi, zmniejsza poziom złego cholesterolu i minimalizuje ryzyko miażdżycy. Wszystko to, wraz z brakiem stymulacji układu nerwowego, sprawia, że jest suplementem diety polecanym osobom w różnym wieku i zmagającym się z odmiennymi problemami.
Na co pomaga berberyna?
Warto wiedzieć, że berberyna posiada jeszcze inne właściwości prozdrowotne:
- wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe
- hamuje rozwój wirusów, bakterii i grzybów
- poprawia funkcje kognitywne (w tym pamięć i koncentrację)
- zapobiega uszkodzeniu neuronów
- usprawnia pracę układu pokarmowego
- obniża poziom trójglicerydów
- chroni serce
- wspomaga w walce ze stresem oksydacyjnym
- wpływa pozytywnie na pracę wątroby
- reguluje pracę jelit
- ogranicza ryzyko rozwoju nowotworów
- działa antydepresyjnie
Berberyna stanowi doskonałe źródło witaminy C i E, eskuliny, karotenoidów, błonnika oraz rutyny. Dzięki temu jest jednym z najcenniejszych suplementów diety.
Berberyna – dla kogo jest przeznaczona?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, berberyna jest przeznaczona dla diabetyków i osób zmagających się z nadciśnieniem.
Może być również przydatna w przypadku problemów z układem pokarmowym czy drogami żółciowymi, a nawet w walce z chorobą zwyrodnieniową stawów lub zespołem policystycznych jajników.
Właściwości związane z regulowaniem poziomu glukozy we krwi powodują również, że związek ten sprzyja osobom chcącym szybciej zobaczyć efekty odchudzania oraz budującym beztłuszczową masę ciała.
Czy berberyna na masie to dobry pomysł?
Berberyna usprawnia wykorzystanie glukozy przez organizm, co pozwala poprawić wyniki treningów. Zapewni więcej energii, przyspiesza proces spalania tkanki tłuszczowej, a także wzmacnia odporność, co również będzie nie bez znaczenia w kontekście budowania masy mięśniowej.
To jednak nie wszystko. Jak dowiodły liczne badania, berberyna zwiększa ekspresję białek p-AMPK, SIRT1 i PGC-1α, a także usprawnia produkcję ATP w mięśniach szkieletowych [2]. Efekt? Zwiększenie wydolności, skuteczniejsze kontrolowanie masy ciała oraz poprawa funkcji mięśni.
Wszystko to, wraz z obniżeniem poziomu złego cholesterolu, pozwoli ci przeprowadzać efektywniejsze treningi i zapewni lepsze samopoczucie.
Jak stosować berberynę?
Aby osiągnąć najlepsze efekty działania berberyny, należy przyjmować ją w ilościach od 900 do 1500 mg dziennie. Najlepiej rozłożyć dawkę na 3 porcje (przed posiłkiem lub w jego trakcie).
Długość przyjmowania tego suplementu diety nie została określona – zakłada się jednak, że warto stosować go przez okres 10-12 tygodni.
Jednocześnie nie zaleca się przekraczania dawki 1500 mg berberyny dziennie, ponieważ może to doprowadzić do skutków ubocznych, takich jak biegunki, zaparcia, wzdęcia czy ból żołądka.
Pamiętaj – jeżeli kupujesz berberynę w formie suplementu diety w tabletkach, przed skorzystaniem zapoznaj się z ulotką. Znajdziesz tam zalecane dawkowanie.
Podsumowanie: czy warto suplementować berberynę na masie?
Tak, ponieważ berberyna reguluje poziom glukozy we krwi, pozwala zyskać więcej energii oraz podnieść wydajność treningów. Co więcej, ma pozytywny wpływ na mięśnie i może stanowić znakomite wsparcie w zakresie spalania zbędnej tkanki tłuszczowej.
Pamiętaj jednak, że berberyna sama w sobie nie zapewni ci imponujących efektów. Aby skutecznie budować masę mięśniową, powinieneś przede wszystkim zadbać o odpowiedni trening oraz dietę.
Źródła:
- Lan, J., Zhao, Y., Dong, F., Yan, Z., Zheng, W., Fan, J., & Sun, G. (2015). Meta-analysis of the effect and safety of berberine in the treatment of type 2 diabetes mellitus, hyperlipemia and hypertension. Journal of ethnopharmacology, 161, 69–81. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25498346/
- Yu, Y., Zhao, Y., Teng, F., Li, J., Guan, Y., Xu, J., Lv, X., Guan, F., Zhang, M., & Chen, L. (2018). Berberine Improves Cognitive Deficiency and Muscular Dysfunction via Activation of the AMPK/SIRT1/PGC-1a Pathway in Skeletal Muscle from Naturally Aging Rats. The journal of nutrition, health & aging, 22(6), 710–717. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29806860/
Dodaj komentarz